Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Натриев бензоат - за какво се използва?

01 ноември 2022, 16:33 часа

Какъв е този натриев бензоат, обозначен с шифъра Е211, който понякога се мярка в съставките на преработените храни, които консумираме?

Още: Как най-лесно се почиства керамичен котлон?

Още: Богоявление 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Ето мнението на диетоложката д-р Патрисия Лейте:

Натриевият бензоат представлява сол на бензоената киселина. За разлика от нея, той се получава синтетично в лаборатория.

Вреден или полезен е натриевият бензоат и за какво се използва? Главната му употреба е като консервант, който убива или препятства развитието на микроорганизми от рода на бактерии, гъбички, вируси и протозои. Влага се в хранителни продукти от типа на безалкохолни напитки, желета, сокове, сайдери, маргарини, подправки, туршии, оцет, дресинги за салати, кетчуп, сирене, колбаси, кафе, и във вина против ферментация.

Още: Как правилно да комбинираме хранителните добавки

Още: За градинарите: Какво трябва да е минималното разстояние между овощни дръвчета

Ще се изненадате, че това е ПОЛЕЗНО

За оптимална се счита концентрацията му в храни между 0.15% и 0.25%.

Според информация от американската неправителствена организация EWG, която съобщава данни за съставките в продуктите за лична хигиена, нейният канадски филиал определя натриевия бензоат за вещество, което не се очаква да е потенциално токсично или да уврежда организма. Американската информационна система за риска (IRIS) твърди, че доказателствата, потвърждаващи връзката му с рака са непълни или ограничени, според данни на правителството на САЩ. Въпреки това IRIS признава, че не разполага с достатъчно данни, за да гарантира безопасността на веществото. Канадската агенция за здравна защита също смята съединението за допустимо, ако се приема в малки количества.

От друга страна, има изказвания, че натриевият бензоат уврежда здравето и даже е възможно да причини рак. Информацията е на интернет-ресурс, който обяснява, че това вещество е способно да лишава клетките от кислород, да уврежда имунната система и да предизвиква развитие на рак.

Още: Какво най-често се подарява при изписване на бебе

Още: Кои съвети за отглеждане на циклама често биват подценявани?

Каква е истината за консервите и дали е мит, че са толкова вредни?

Лабораторни изследвания потвърждават, че натриевият бензоат въздейства върху човешки клетъчни култури. Наблюдаваният резултат е увеличаване на увреждането при ДНК, което предизвиква клетъчно мутиране и рак, ако съединението се прибавя към клетките в различна концентрация. То се транспортира към черния дроб, а там трябва да бъде филтрирано и изхвърлено чрез урината. Въпреки това целият вреден процес, обяснен по-горе, се извършва преди изхвърлянето му. Има специалисти, според които веществото изобщо не се изхвърля от организма, а остава в него и се натрупва с времето.

Но защо тогава здравни органи квалифицират натриевия бензоат като безопасен?

Количеството вещество, което се използва за консервиране на храна, е много малко. Но, така или иначе, се псоочва опасността от смесването му, макар и в малко количество, с витамините С или Е. Това причинява образуване на съединение, наречено бензен - което се класифицира като агент, причиняващ рак. Други здравословни усложнения от типа на болестта на Паркинсон, невро-дегенеративни заболявания и преждевременно стареене също се свързват с веществото. Да не говорим, че известен процент от хората може да се окажат свръхчувствителни към натриевия бензоат и да получат алергични реакции от рода на астматичен пристъп и уртикария.

Ето с кой естествен консервант да замените натриевия бензонат в туршията

Според организация за медицински услуги и медико-болнични изследвания в САЩ, консервантът и различните хранителни оцветители провокират или засилват хиперактивност на децата.

От тази информация може да се заключи, че дори и да се счита за безопасно, има възможност веществото да вреди на здравето.

Затова винаги си струва да проверявате опаковката на храните и да търсите имена като бензол, натриев бензоат, бензоена киселина, Е211 или бензоат и да направите избора си. В случай, че искате да избегнете това вещество, не купувайте продукти с тези названия в състава си – особено пък, ако ги придружават вещества като аскорбинова киселина, лимонена киселина, витамин Е или витамин С.

Статията е информативна и не замества консултацията с медицински специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес