В православната църква Богоявление е празник, който е един от дванадесетте, тоест най-важните, и завършва коледните празници. Ето кога се празнува Богоявление през 2025 г., какви са традициите и обичаите, свързани с този празник, както и каква е историята му.
Богоявление Господне - какъв празник е
Всяка година Богоявление се пада на 6 януари. Тогава празнуваме Йордановден. Празникът е известен още като Водици и Водокръщене. Богоявление е празник, който е установен в чест на кръщението на Исус Христос в река Йордан. В Евангелието се казва, че когато Исус бил на 30 години, той дошъл при Йоан Кръстител, за да го кръсти. По време на неговото кръщение мисията на Месията била публично засвидетелствана и след това Исус отишъл в пустинята и останал там в самота и молитва, подготвяйки се за мисията си.
Трапезата за Йордановден: Кои са задължителните храни на нея
В православната църква Богоявление Господне принадлежи към дванадесетте най-важни празника в годината и завършва коледните празници. Празникът е установен още в първите векове на християнството, но след това, до 4 век, раждането на Христос и Неговото кръщение се възпоменали в един ден и празникът се наричал Богоявление. Около края на 4 век Богоявление се обособява като отделен празник.
Богоявление се празнува на 6 януари по нов стил. Някои православни вярващи продължават да се придържат към стария календар, според който на 19 януари Богоявление се празнува по стар стил.
Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция
Какво да правим на Богоявление - празнични традиции
Според легендата водата на Богоявление и предния ден се освещава. При това не само в реките, езерата и моретата, но дори и питейната вода. Затова вярващите се опитват да плуват на този ден - някои в ледената вода. Можете да се натриете със сняг - вярват, че на този ден той придобива и лечебни свойства.
Свещеникът хвърля кръста в ледената вода и освещава. След това се сипва вода в менче и свещеникът я ръси с босилекова китка в домовете. По стара традиция мъжете скачат в ледените води да извадят кръста. Вярва се, че който извади кръста ще бъде здрав през цялата година.
Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Традицията включва плуване в ледена вода - смята се, че този ритуал помага да се очисти човек от греховете. Преди плуване трябва да се изповядате и когато се потопите във водата, прекръстете се три пъти и кажете: „В името на Отца, Сина и Светия Дух“.
Също в навечерието на празника и на самия празник се извършва водосвет в църквата. След това осветената вода се съхранява една година: пие се на гладно по време на болести, житейски изпитания, а също така се поръсва къщата.
Денят преди Богоявление е постен, а на Богоявление се приготвя постни ястия - сарми, жито, питка.
Вярва се, че дните преди Богоявление са “мръсни”, защото злите сили обикалят на земята. Но след освещаването на водата те изчезват.
Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Какво не трябва да се прави на Богоявление
На този голям християнски празник има редица строги забрани:
- Не можете да се карате с никого;
- Не трябва да се оплаквате от някого или нещо, да разпространявате клюки;
- Не можете да мислите за лоши неща, да правите лоши неща;
Както и на други големи празници, не бива да се занимавате с домакинска работа и да се занимавате с ръкоделие. Църквата също не одобрява пиенето на алкохол по време на празниците.
Какво да правим с миналогогодишната светена вода
Според вярванията, ако на Богоявление извършите зло, то ще ви се върне тройно. И напротив, помагайки на другите, можете да привлечете доброта към себе си. На празника Богоявление е добре да се помирите с тези, с които сте в спор, да простите на тези, които са ви обидили. Вярва се, че сънят в нощта на Богоявление е пророчески и ако на празника вали сняг, ще има богата реколта.
На Йордановден имен ден празнуват всички с имената Йордан, Йорданка, Богомил, Найден, Бистра, Божидар и производните им.