Съществуват 2 вида пърхот - сух и мазен. Предлагаме ви ефективни методи за премахване на пърхота у дома в зависимост от вида му.
Как да премахнем сухия пърхот?
При сухия пърхот косата става матова и чуплива, има сърбеж и дразнене. Пърхотът се появява 2-3 дни след измиването на главата и лесно се отлепя. Причините включват гъбични заболявания, недостиг на витамини, използване на некачествена козметика.
Да се отървете от сухия пърхот ще ви помогнат маските и отварите. Прилагайте ги 2-3 пъти седмично.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
1. Пригответе гореща купа: налейте в нея вряла вода и след 3 мин я излейте. Бързо смесете зехтина и лимоновия сок в съотношение 1:1, преди купата да изстине. Втрийте готовата смес в скалпа, увийте го с целофан и кърпа. След 2 часа я отмийте.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
2. Комбинирайте 2 жълтъка с лимонов сок и масло от скалп. Нанесете маската и я отмийте след един час. Вместо масло от репей използвайте рициново масло или зехтин.
3. Заменете шампоаните от магазина с отвари от лечебни растения. Подходящи са копривата, лайката, шишарките от хмел. За 1 с. л. от билките ще ви е необходима чаша гореща вода. Вдишайте отварата в продължение на един час. Изплакнете косата си с нея след измиване на главата.
Пърхот: Защо се появява и как да се отървете от него?
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Маслата ще овлажнят кожата, а билките ще облекчат сърбежа и дразненето. След всички процедури нанесете в корените на косата етерични масла от кедър, евкалипт или кипарис.
При сухия пърхот се предписват противогъбични антибиотици и витаминни комплекси. Извършват се козметични процедури - дарсонвализация, озонотерапия, мезотерапия.
Как да премахнем мазния пърхот?
Мазният пърхот има жълтеникав цвят, а на допир е мазен. Той се появява на 3-5-ия ден след измиването на главата и трудно се разресва. Сред причините са повишеното производство на себум и неправилната обмяна на веществата.
При мазен пърхот използвайте 2-3 пъти седмично маски, отвари или тинктури.
Нанесете смес от 2 с. л. терпентиново масло и 3-4 смачкани скилидки чесън за половин час, след което измийте.
Изплакнете главата си с отвара от невен: залейте 1 с. л. цветове от невен с чаша вряла вода, оставете да се запари за около час. Използвайте я след измиване на главата.
В чаша с алкохол – водка, добавете 1 с.л. лучени люспи и 1 ч.л. карамфил. Отделете тинктурата за 2 седмици на тъмно място. Готовата тинктура нанесете върху кожата и корените на косата преди измиване на главата.
Ще преборите мазния пърхот с помощта на лимон, невен, сок от алое, коприва и лук. Помагайте си с маски от пресни зеленчуци или плодове.
При мазен пърхот се предписват антибиотици за нормализиране на хормоналния фон и подобряване работата на стомашно-чревния тракт, прави се диета. За грижа за косата предписвайте лечебни шампоани, изплаквания и други средства.
Край на пърхота завинаги - 7 ефективни домашни средства
Как да премахнем пърхота с масаж?
Лошото кръвообращение също е възможна причина за появата на пърхот. За да осигурите на корените необходимите хранителни вещества и кислород, ежедневно масажирайте скалпа си с леки кръгови движения в продължение на 10-15 минути.
Пригответе си домашен пилинг със сол, овесена каша и лимоново-кофеинова кора или купете готови такива в магазина. В комбинация с масажа те ще почистят повърхността на скалпа от замърсявания, пърхот и мъртви клетки.
Сега вече знаете как да премахнете пърхота у дома. Не забравяйте, че билките и маслата могат да предизвикат алергии, затова не използвайте народни рецепти, без да се консултирате с лекар. Също така не забравяйте за елементарните правила за грижа за косата.