Много хора смятат, че килимите са възможно най-лошият избор за подова настилка, защото са пълни с всякакви акари, събират страшно много прах и са трудни за поддръжка.
Как да превърнем в стария килим като нов
Това от части може и да е вярно, но помислете си за студените зимни месеци, в които ходенето по плочи и циментови настилки никак не е за предпочитане! Освен това килимът внася уют и топлина както на краката ви, така и на интериора на дома.
Важно е доброто поддържане на килима да е налице и няма да имате проблем. Но как да го направите без да използвате силни химикали или мощни прахосмукачки?
На първо място, ако имате обширни площи, покрити с килими и мокети в дома си, не ходете никога с обувки по тях. Това трябва да важи и за вашите гости и приятели. И без друго по подовите настилки се събират всякакви мръсотии – не е нужно да довнасяте допълнителни микроби чрез обувките си! А и живеем на такова място, където е въпрос на възпитание да си събуваме обувките на вратата.
Друго много важно нещо е да почиствате килимите си с гореща пара поне веднъж годишно! Силата и горещината на парата са достатъчни за неутрализиране на микроорганизмите и затова не се изисква допълнителна употреба на почистващи химикали. Ако нямате парочистачка в дома си - вземете си!
След обработката с парата оставете килима да изсъхне много добре, преди да го поставите отново на мястото му.
Но какво да кажем за трудните за почистване петна?
Упоритите петна се повлияват изключително добре със сода за хляб, както и с винен оцет. Поръсете обилно количество сода, ако петното е мазно или е от храна и не търкайте влакната на килима, защото ще го повредите. Изчакайте содата да абсорбира остатъците от храна, мазнина, алкохол или кал, а после изплакнете с вода.
10 безценни съвета, с които ще удължите живота на килима ви у дома
Оцетът е много полезен в случаите, в които искате да почистите по-голям участък от килима. Просто разтворете равни части оцет и вода. Ефикасно, като с препарат.