Малко хора мислят за това, но кухнята е едно от най-опасните места във всеки апартамент или къща. Докато готвите, всеки човек преди всичко рискува да си пореже ръката, да се изгорите или да се случи нещо друго.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Някои хора не осъзнават, че дори чайниците, чашите и чиниите могат да бъдат опасни.
Опасни стари порцеланови съдове
Старата посуда е много красива - чайници, чаши и чинии обикновено са украсени със зашеметяващи дизайни. Не ги ползвайте. Това важи особено за порцелановите съдове - повечето чаши и чинии са покрити с боя, която съдържа олово и кадмий. Веднага щом се затоплят, токсичните вещества започват да се отделят в храната, след което проникват в човешкото тяло.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
ВАЖНО: ако в гардероба ви има зелена стъклария, това е причина да бъдете максимално предпазливи. Може би това е радиоактивно ураново стъкло!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Много внимавайте със съдовете за еднократна употреба
Ръчно изработени глинени съдове
Кухните на някои хора също съдържат ръчно изработена керамика. Глината, от която се правят такива съдове, не може да причини голяма вреда на човешкото здраве, но боята, нанесена върху нея, е способна на това.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Опасностите от алуминиевите съдове за готвене
Преди време алуминиевите прибори бяха много разпространени. И в това няма нищо странно, защото този метал е лек, евтин и бързо се нагрява. По-добре е да се откажете от този навик завинаги.
И всичко това, защото при нагряване тези съдове отделят алуминиеви частици, които след това се натрупват в човешкото тяло. Научно доказано е, че алуминият е метал, който разрушава нервната система на човека. Хората, които използват съдове, направени от този материал, след десетина години могат да започнат да изпитват сериозни проблеми с мисленето - вероятността от развитие на болестта на Алцхаймер се увеличава многократно.
Кухненски съдове, които са вредни за здравето
Опасностите от силиконовите форми
Всеки любител на готвенето и в частност на печенето вероятно има форми за кексчета и други подобни продукти. Те обикновено са направени от безвреден силикон и могат да се нагряват до 250 градуса по Целзий без никакъв страх.
Силиконовите подложки за кексчета са страхотно изобретение, но е най-добре да ги подменяте редовно с нови.
Но дори този безвреден материал може да стане опасен в някои случаи. Така че, ако забравите кекса във фурната, може да се повредят формите, а така формите вече не могат да се използват. Факт е, че структурата на материала вече е нарушена и неговите частици със сигурност ще попаднат в храната. Първоначално няма да има специални ефекти, но в дългосрочен план могат да възникнат здравословни проблеми.
Стари съдове за готвене с незалепващо покритие
Рядко, но все пак, у някои хора все още могат да се видят тигани с незалепващо покритие, пуснати преди 2010 г. Някои хора ги обичат много, защото правят най-вкусните палачинки и често такива съдове се подаряват за сватба или други значими събития.
Не е необходимо да ги съхранявате, защото с голяма степен на вероятност незалепващата повърхност съдържа перфлуорооктанова киселина (PFOA), която беше популярна до 2010 г., която е известна още като тефлон. Днес той вече е забранен, тъй като е научно доказано, че е отровен за хората и провокира развитието на рак.