Спорът за титлата „най-голям зоопарк в Европа“ до неотдавна обикновено се водеше между Берлинската и Пражката зоологическа градина. Но през 2008 г. неочаквано т. нар. „Биопарк“ в град Валенсия, Испания, разположен на брега на Средиземно море, в западната част на градския парк Turia Garden, грабна палмата на първенството.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
На територията на „Биопарк“-а са представени множество видове диви животни, предимно от африканския континент, които мирно си живеят в условия, близки до родното им местообитание. Зоологическата градина е удивителна и се намира непосредствено в града. Основана на 27 февруари 2008 г., тя замени зоологическата градина Viveros de Valencia, която функционираше от 1965 до 2007 г. На площ от 80 000 квадратни метра има повече от 116 вида животни, представени от 800 индивида, всеки от които живее в собствено пресъздадено местообитание.
Зоологическата градина е разделена на 4 зони, представляващи естествени биоми: суха и влажна савана, блата, горите на екваториална Африка, Мадагаскар. Налице са и няколко речни естуари със стотици риби от семействата на шарановите и есетровите.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
8 от най-опасните животни в света
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Зоната „Мадагаскар“.
Тя включва 3 основни участъка и изложбена зала, която разказва за разнообразието от биологични видове, живеещи на остров Мадагаскар. Сутрин участъкът „Мадагаскар“ е все още затворен. Отваря в 10.00 часа, половин час след откриването на парка. В първия обект има 7 вида лемури и 2 вида птици. Вторият обект е обитаван от група водоплаващи птици. Третият участък е обитаван от интересни представители на семейство цивети, които са единствените по-големи месоядни бозайници на остров Мадагаскар.
Най-големият полуостров в Европа
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Екваториална Африка.
Една от най-обширните части на зоопарка на Валенсия е горската зона на екваториална Африка. Тя включва 4 естествени секции: джунгла, делтата на Нигер, етиопска планинска гора, участъци в Конго. В зоната на джунглата са инсталирани терариуми, където са представени няколко вида влечуги и безгръбначни.
Участъкът с делтата на Нигер е разделен на 2 територии. В първата живеят петнисти видри, а във втората маймуни, хипопотами и водни птици. Етиопските планински гори са представени в 3 раздела. В първия ще видите горска антилопа бонго, червеностранна антилопа и антилопа натал. Втората част е дом на застрашени видове: два леопарда от Шри Ланка и черен леопард Мамба. Третата зона е запазена за група африкански шимпанзета.
Животните наистина лекуват – вижте кои и как!
В територията „Конго“ обитават представители на различни региони на Африка, като избират една или друга природна зона в зависимост от храната, от която се нуждаят. Територията включва 3 секции. В първата живеят горили от Западната равнина. Във втората – няколко вида маймуни и примати, антилопи „ситатунга“ и африкански птици. В третата са настанени биволи, пеликани и червени речни свине
Блата.
В тази зона са пресъздадени условията на африканските блатисти пещери Китума. На входа към тях има волиера с костенурки. А вътре в пещерата се намират аквариуми с африкански риби и костенурки. В близост до пещерата има няколко заграждения с африкански слонове, хипопотами, нилски крокодили и африкански примати.
В биопарка има още жирафи, антилопи, шъркели, ибиси, сурикати, щрауси, хиени, мравояди, марабу и др.
Кое е най-голямото летище в Европа?