Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрите начини да поддържаш райграса в градината свеж и красив

05 юли 2021, 15:15 часа

Тайната за това да имате перфектен тревен чим е добрата му поддръжка.  Ако желаете да имате хубав зелен тревен килим в градината си, най-важното е да се грижите за райграса, да го правите редовно и да си осигурите всички необходими градински инструменти. Има активен период, през който се води поддръжката на тревни площи и градини, и той обхваща времето от месец март до месец ноември.

Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло

Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?

Основните грижи, които трябва да бъдат полагани за тревните площи са поливане, косене, торене, аереране, плевене и вертикулиране, пръскане с различни подходящи, добре подбрани препарати. Това значи, че трябва редовно да  следим за хранителния, водния, въздушния режим и времето, през което се коси райграса.

Поливането на градинския райграс трябва да бъде редовно и дозирано, така че е препоръчително да изградите поливна система, а ако нямате такава, тогава трябва да поливате два или три пъти в седмицата, като през лятото напояването може да се наложи да бъде увеличено. Най-добре е да не поливате в най-горещите часове от деня. Препоръчително е да го правите рано сутрин или в късните следобедни часове.

Хранителния режим на райграса се регулира посредством торенето. То е наистина наложително поради непрекъснатото изнасяне на хранителни вещества и не бива да бъде пренебрегвано. Много е важно торенето да се извършва в подходящо за тази дейност време, да е дозирано  и торта да бъде абсолютно равномерно разнесена по цялата площ. Не бива да се допуска да се получи по-голяма концентрация на тор на което и да било място. Веднага след торенето трябва обезателно да полеете обилно.

Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Ако наторите неравномерно или неправилно, или прекомерно, тогава райграсът може да загине. Торенето обикновено започва през март с комбинирани торове, а след това, през вегетационния сезон е допустимо да се тори и с азотни торове, а  през есента - отново с комбиниран. Добре е да има по-значително съдържание на фосфор. За препоръчване е да се тори с бавно разлагащи се комбинирани торове, които да бъдат богати на микроелементи. Амониевите торове, познати още като азотни, може да се използват по-рядко, най-вече когато искаме да засилим растежа или ако се стигне до забележими проблеми.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес