Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрите домашни лекове против кашлица

17 септември 2021, 17:00 часа

Eстествените средства за лечение на кашлица гарантират бързо облекчение. При влажна кашлица най-добре се отразяват лековете с бронходилататорни свойства, а при суха тези с антисептични и противовъзпалителни качества.

В допълнение към тези домашни средства, може да изпиете чаша вода (на стайна температура) с чаена лъжичка мед, за да хидратирате организма си. По този начин ще намалите пристъпите на кашлица.

Но за да изпитате бързо облекчение, трябва да приложите правилния лек. За целта е необходимо първо да идентифицирате причината за кашлицата.

1. Суха кашлица

Чудесен домашен лек за суха кашлица е чаят от джинджифил и лимон, тъй като тези два продукта имат противовъзпалителни свойства, които помагат за намаляване на дразненето в гърлото и белите дробове, както и за изчистването им от слуз.

Този чай може да се използва и като естествено средство за лечение на кашлица при деца, тъй като няма странични ефекти.

Ето какви са необходимите съставки за неговото приготвяне:

  • 5 гр корен от джинджифил
  • сок от 2 лимона
  • 1 чаена лъжичка мед
  • ½ литър вода

Приготвяне

За да приготвите чая, оставете водата и джинджифила да врят на слаб огън, докато течността намали обема си наполовина и след това я свалете от котлона, прецедете я и добавете лимоновия сок. Ако желаете, можете да добавите чаена лъжичка мед в края на процеса. Медът не трябва да се използва при бебета под 1 година.

Приемайте по 1 супена лъжица от този чай на всеки четири часа, докато кашлицата отшуми напълно.

2. Кашлица при бебета

В случая подходящ е лимоновият чай, но той може да се консумира единствено от бебета над една година. Към него може да се добави и мед, но единствено при липсата на алергии.

При бебетата под 1 годинка имунната система не е напълно развита и тъй като в меда се съдържат спори на Clostridium botulinum, консумацията му излага бебето на риск от ботулизъм.

Чаят от мед и лимон помага за облекчаване на кашлица, възпалено гърло, запушване на носа, а също така е отлично средство и за подобряване на храносмилането.

Необходими съставки за приготвянето му:

  • 500 мл вода
  • 2 супени лъжици лимонов сок
  • 1 супена лъжица мед

Приготвяне

Кипнете водата и след това добавете лимоновия сок и меда. Когато течността се охлади, консумирайте я на глътки.

Друг съвет за облекчаване на кашлицата на вашето бебе е да поставите няколко капки физиологичен разтвор в носа му преди хранене и след това да го почистите с памучен тампон.

3. Мокра кашлица

Едно от най-ефективните домашни средство при мокра или продуктивна кашлица е сокът от моркови. Той притежава силни бронходилататорни и отхрачващи свойства и спомага за премахване на излишъка от слуз. Освен това при добавите мента към него се увеличават противовъзпалителните му свойства, което е изключително ценно при грип, бронхит или астма.

Необходими продукти за приготвянето му:

  • 1 морков
  • 2 стръка мента
  • 1 чаена лъжичка мед

Приготвяне

За да приготвите лековитата напитка, използвайте пасатор - пасирайте морковите и ментата. След това прецедете течността и добавете чаена лъжичка мед. Консумирайте по 20 мл от този сок няколко пъти на ден.

Друг чудесен домашен лек за продуктивна кашлица е чаят от мащерка, тъй като тази билка има мощни отхрачващи свойства. Тя спомага за отделяне на храчките и за укрепване на имунната система.

4. Кашлица, причинена от алергия

За облекчаване на алергична кашлица можете да използвате някои лечебни растения като коприва и широколист живовляк, тъй като те имат успокояващи свойства, които облекчават дискомфорта в гърлото и кашлицата.

Необходими съставки за приготвянето на този лек:

  • 1 супена лъжица листа от коприва (или живовляк)
  • 200 мл вода

Приготвяне

За да направите чая, поставете листата от копривата във вода и оставете сместа да ври 5 минути. След това прецедете чая и го оставете да изстине. Пийте по две чаши от него. Ако желаете, можете да добавите 1 лъжица мед, за да го подсладите.

Важно: Използването на естествени средства за лечение на кашлица не трябва да изключва употребата на лекарства, предписани от лекар, особено в случай на алергична кашлица, която обикновено се лекува с антихистамини.

Статията е с информативен характер и не може да замести консултацията с лекар!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес