Рецептата за домашен ябълков оцет е много проста, трудно е да се нарече рецепта. Приготвянето му обаче изисква търпение. Днес ще ви покажем как сами да си направите ябълков оцет.
Ябълковият оцет се предлага в магазините, за съжаление често с доста лошо качество, така че е по -добре да го направите у дома. Само тогава се гарантира, че е истински, естествен, без химически добавки. Домашната отвара има доста много здравословни свойства и полезни съставки. Съдържа - натрий, калий, флуор, мед, желязо, фосфор, витамини: А, Е, С, Р, витамини от група В, биофлавониди, пектини и киселини: оцетна, лимонена и млечна.
Свойства на ябълков оцет
Попаднах и на оцетната диета, която се състои в консумирането на тази смес всеки ден. Предполага се, че укрепва имунната система, регулира храносмилането, понижава нивата на глюкозата и има цудесен ефект върху кожата. В мрежата има още повече за чудодейните му свойства.
Ябълков оцет в кухнята
Можете да пиете ябълков оцет разреден (1-3 чаени лъжички на чаша вода) или да го използвате като съставка в дресинг за салата, например в комбинация със зехтин.
Съставки
1 кг ябълки (сортове като: зимен бойкен, антоновски, сирище ще работят много добре)
1 литър хладка, преварена вода
5 супени лъжици захар (количеството захар зависи от вкуса на ябълките, сладките ябълки изискват по -малко захар, докато киселите ябълки изискват повече. Най -често срещаната е една супена лъжица на 250 мл вода)
Как да си направим домашен ябълков оцет?
Измийте добре ябълките, подсушете ги и, ако е необходимо, изрежете всички гнили петна. Нарежете ябълките на четвъртинки.
Поставете нарязаните ябълки в голям буркан и залейте с преварена, хладка, подсладена вода.
Покрийте буркана с марля и го фиксирайте с ластик или връв.
След това оставете на тъмно, топло място. Много е важно ябълките да останат под повърхността на водата през целия процес, в противен случай може да се появи мухъл и оцетът трябва да се изхвърли. Ето защо е най-добре да натиснете ябълките със стъклена или не твърде голяма чиния (необходимо е снабдяване с кислород за правилното функциониране на оцетните бактерии).
За да осигурите равномерен достъп на кислород до цялата повърхност, можете да разбърквате съдържанието на буркана с лъжица веднъж дневно.
Това е цялата философия на производството на ябълков оцет. Подготовката на настройката ще отнеме не повече от 15 минути. Сега трябва да сте търпеливи - ферментацията отнема от 2 до 5 седмици.
Кога оцетът е готов?
Ферментацията приключва, когато водата спре да се пени и не се образуват мехурчета. След това изсипете плодовете с оцет през марля в стъклени, попарени бутилки, за да се получи бистра течност. Правилно направеният оцет трябва да има приятен аромат на ябълка и сладко-кисел вкус.