Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-честите митове за спортуването, които всъщност са вредни за здравето 

11 май 2022, 16:30 часа

В интернет пространството има безкрайни съвети за спортуващите, различни строги и неефективни диети, много митове относно спортуването. Важно е да знаем на кого можем да се доверим и какво настина да очакваме в реалността. Днес ще разбулим някои от най-често срещаните митове за тренировките.

Мит: Най-доброто време за тренировка е сутринта

Това не можем да кажем, че е точно така. Да, след това ще сме заредени с енергия и тонус за предстоящия ден, но това не означава да тренираме насила. Най-доброто време за тренировка е това, в което ние сме готови и се чувстваме най-добре. Всъщност проучванията сочат за разликата между дневните и вечерните тренировки е минимална.

Мит: Ако пропуснем няколко седмици тренировки пак ще сме във форма

За жалост при по-дългите почивки мускулният тонус започва да се губи, това се случва още след първата седмица. Така че не се отказвайте дори да сте дотигнали целта си. Тялото ви трябва да се поддържа в противен случай бързо ще загубите форма.

Пет закона на добрата тренировка

Мит: Енергийните напитки ще ни заредят с енергия за тренировката

Това няма нищо общо с истината. Дори да се почувстваме по-енергични, тези напитки са дори вредни за нас, състоят се главно от захар и вода. Вместо това специалистите съветват да пием само вода и да се възстановим след тренировка с храна, богата на протеини.

Мит: Бягащата пътека във фитнеса е по-добър вариант от тичане в парка

Дори да изминавате едно и също разстояние, не може да сравните чистия въздух в парка с този във фитнеса. Бягането на открито активира и друга група мускули, тъй като се тича срещу вятъра и по този начин се изгарят около 10% повече калории. 

Мит: Можем да заменим овесената каша с протеинови барове

Протеиновите барчета не играят ролята на заместител на овесената каша. Той по-скоро е подходящ за лека закуска и е по-малко полезен.

С тази тренировка ще изгорите 100 калории за 10 минути

Мит: Колкото повече часове тренираме, толкова по-добре

Всъщност най-важното при тренировките е да не се прекалява. Дори да ви трябват бързи резултати, най-мъчително за вашето тяло е всеки ден да прекарвате часове в трениране. Мускулите ни имат нужда да се възстановят, така че почивката е толкова есенциална, колкото самите тренировки. За да избегнете и допълнителни наранявания и травми, е добре да тренирате различни групи мускули в отделните дни.

Мит: Интензивните тренировки изострят глада ни

Щом се чувствате гладни след тренировка, явно не правите нещо правилно. Упражненията потискат глада, а не обратното.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес