Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На колко градуса трябва да е хладилникът през есента

02 октомври 2023, 16:44 часа

През есента оптималната стойност е +5° C. Що се отнася до фризера, средната стойност трябва да е -18° C.

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Каква температура да зададете в хладилника?

Просто няма ясен отговор на такъв наболял въпрос. Много производители посочват оптимални температури за съхранение за всеки продукт, като ги обозначават схематично или под формата на икони (изображения), включително сектори за поставяне. Средните показатели за това каква трябва да бъде температурата в хладилника са -2-+5°C.

Важно е да се знае! Температурата в камерите не се разпределя равномерно и зависи от условията на работа (честота на отваряне, натоварване, t на самите продукти и др.). При рязко увеличение на t системата автоматично намаляват показателите до зададените.

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Преди да определите каква температура трябва да бъде в хладилника и да изчислите оптималния режим, запознайте се с основните зони:

     1. Хладилникът е камерата на самия хладилник. Може да побере всякакви продукти от напитки до бързо хранене.

    2. Замразяване - зона на ниски температури и дългосрочно съхранение.

    3. Зона с нулева температура, позната на повечето като „отделение за прясно съхранение“. Поддържа непрекъснато 0-+2 °C, тоест предотвратява разпространението на бактерии и образуването на мухъл (конденз, гниене). Различните модели имат както мокро, така и сухо охлаждане. В първия случай се препоръчва да се съхраняват зеленчуци, плодове, билки и др. Във втория - месо, риба, сирена и др.

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Колко тежи един хладилник?

Каква е оптималната температура в хладилника - секция за съхранение на свежест

Рафтовете на вратите са най-топлите места (5-10 °C над нулата). Нивото на охлаждане в тях зависи не само от честотата на отваряне, но и от качеството на изолационните материали и херметичността на уплътнението. Има и други нюанси, на които си струва да обърнете внимание, когато задавате въпроса каква е оптималната температура в хладилника. Особено трябва да се вземат предвид, ако имате „ръчно управление на системите“.

Когато избирате каква температура да зададете в хладилника, не забравяйте да вземете предвид външната температура на въздуха в помещението. Колкото по-високи са те (горещи сезони), толкова по-ниска трябва да бъде вътрешната t.

Можете също така да проведете малък тест - оставете чаша вода с температура около +15-17 ° C в камерата на хладилника (среден рафт) за една нощ и вземете показанията сутрин, като запишете началната, крайната и разликата между тях. Това ще ви позволи да зададете степента на охлаждане и да определите каква е температурата в хладилника. И като използвате таблицата по-долу, можете да разберете дали е достатъчно.

Как правилно да регулирате температурата в хладилника?

За да регулирате правилно температурата във вашия хладилник, изпълнете следните стъпки:

     1. Преди всичко прочетете инструкциите за експлоатация на вашия уред, за да разберете препоръките на производителя относно оптималните температурни настройки и работни характеристики на конкретен модел.

     2. Повечето устройства имат t° регулатор или електронно управление. Задайте препоръчителната температура за хладилната част (приблизително +4°C) и фризерната част (не по-висока от -18°C).  

На коя степен трябва да е хладилникът през лятото?

     3. Поставете продуктите правилно. Например, съхранявайте месото и рибата в долната част, където температурата е по-ниска, а плодовете и зеленчуците в специални чекмеджета.   

     4. За по-точен контрол можете да използвате хладилен термометър. Поставете го в центъра на хладилника и го оставете за няколко часа, за да се стабилизират показанията. Ако температурата е различна от желаната, коригирайте настройките.    

     5. Редовно проверявайте показанията на температурата в отделенията на хладилника и фризера, особено след периоди на тежко зареждане с храна или след прекъсване на тока.    

     6. Не зареждайте оборудването твърде плътно, тъй като това може да попречи на циркулацията на въздуха и да причини неравномерно охлаждане на храната.    

     7. Почиствайте редовно вашия хладилник и фризер, за да осигурите ефективна работа и да предотвратите температурни проблеми поради замърсяване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес