Учени, работещи в Югозападна Англия, откриха най-старата фосилизирана гора, известна на Земята, .
Датиращи отпреди 390 млн. години, вкаменелостите чупят рекорда, държан от гора в щата Ню Йорк, с 4 млн. години, посочват от университета в Кеймбридж.
Вкаменелостите са открити във високи пясъчни скали от южната страна на Бристолския канал близо до Майнхед. Дърветата, известни като Calamophyton, изглеждат доста подобни на палмите, но имат тънки, кухи стволове.
ОЩЕ: Откриха останки на хищник на повече от 500 млн. години
Те не са имали листа, а подобни на клонки структури, покриващи клоните им, казва един от авторите на изследването и преподавател в катедрата по науки за Земята в Кеймбридж Нийл Дейвис пред CNN.
Те са достигнали до 2-4 метра височина и са отделяли клони по време на растежа. Гората датира от девонския период – преди 419 млн. до 358 млн. години, когато животът се е преместил на сушата.
Снимка: iStock
Дърветата биха уловили утайки в своите коренови системи, стабилизирайки бреговата линия, обяснява Дейвис. „Те събират вода на определени места и правяр малко канали“, казва той. „Основно изграждат средата, в която искат да живеят, вместо да бъдат пасивни.“
„Констатациите разкриват и скоростта, с която са се развили ранните гори на Земята“, казва Дейвис.
ОЩЕ: Най-старите фосили на морски влечуги бяха открити в Арктика
Докато вкаменелостите в Англия са от рядка гора само с един вид дърво, предишната най-стара гора в щата Ню Йорк е имала по-голямо разнообразие от видове, въпреки че възниква само 4 млн. години по-късно.
„Като сравнявате флората на Съмърсет с флората на Ню Йорк, вие виждате колко бързо са се променили нещата по отношение на геоложкото време“, казва Дейвис. „В рамките на „геоложко мигване на окото“ имате много повече разнообразие“, добавя той.
Снимка: iStock
Дърветата осигуряват местообитание за безгръбначните организми, обитаващи земята, благодарение на клонките, които падат в пръстта. Екипът открива доказателства за отпечатъци от стъпки и опашки, оставени от тези ранни антроподи, казва Дейвис.
Въпреки че учените не знаят точно какви са били те поради липса на физически останки, най-големите са достигали около 5-10 см широчина, казва Дейвис.
ОЩЕ: Здрави гори за здрави хора или защо горите са толкова важни за пълноценния живот на човека
Екипът открива доказателства, че членестоногите биха се заровили в утайката, за да предотвратят изсъхване в много топлия полусух климат.
По това време скалите, на които са открити вкаменелостите, известни като Hangman Sandstone Formation, са били свързани с части от днешна Германия и Белгия, а не с Англия.