Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли любовта да се превърне в зависимост?

09 февруари 2022, 12:55 часа

Пристрастяващата любов според специалистите се отнася до тип връзка, която се характеризира като егоистична, зависима и поразителна и която изисква постоянно внимание.

Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

Самотата не е състояние, което обикновено се оценява. Да отидеш на кино сам или да останеш сам вкъщи в петък вечер изглежда абсурдно във времена на Facebook и други социални мрежи. Но когато самотата ни плаши до степен да я избягваме, когато е възможно, можем да скрием сериозен проблем със зависимостта. Защото когато се прекрачат някои граници, една любов наистина може да се превърне в зависимост.

По същия начин в сантименталните отношения невъзможността да живеете без партньор дълго време, поради стечение на някакви непредвидени обстоятелства, може да се превърне в разстройство на сантиментална зависимост или любовна зависимост.

Както всяка друга зависимост, основните характеристики на този тип разстройство са загубата на контрол върху поведението ни както физически, така и психологически. 

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

Още: Може ли да се къпе куче с шампоан за хора?

Психолозите определят човек, пристрастен към любовта, като човек, изключително зависим от своя партньор, който трябва да контролира връзката си по всяко време и който е загубил способността да толерира индивидуалността и пространството на другия. Това означава, че този тип хора дори не могат да приемат партньора им да ходи на работа или на вечеря с неговите приятели и колеги, тъй като страдат от временната раздяла с другия човек.

Защо се случва това? Какви са причините, които могат да ни доведат до това положение?

Подобно на хората, които се пристрастяват към наркотиците, алкохола или хазарта, човек може да се пристрасти към любовта, защото му липсва самочувствие, защото не знае как да бъде в контакт със себе си и защото има нужда от друг за да се определи. Такъв човек изпитва чувство на психическа, физическа и емоционална празнота - обясняват психолози

Както всяка друга зависимост, сантименталната зависимост трябва да се лекува от специалист, който може да ни помогне да открием причините за проблема и да намерим решения на проблема. Трябва да сме готови да се изправим и пред ситуация, в която вече нямаме партньор до себе си.

Още: Топ 10 на най-красивите градове в Европа през зимата

Още: Фази на Луната през 2025 година

Всеки случай е различен и сложен, но има ли подобен модел, с който да идентифицираме дали сме пристрастени към любовта? Търсенето на връзки в които се изисква постоянно да сте близо до другия човек, приемането на контролиращи нагласи (тайно да проверявате мобилния на партньора си или дори да го локализирате), може да се превърне в пристрастяване към любовта с прекомерно ревниво поведение.

Една от най-сложните части за хората, които страдат от това разстройство, е раздялата. В началото е необходимо да преминете през нормален етап на скръб и малко по малко да запълните празните пространства с възнаграждаващи дейности и време за самите вас, за да се почувствате готови за нови предизвикателства.

Относно бъдещите връзки, които ще създадете, важно е да запомните, че в една връзка не трябва да пренебрегвате други важни области от живота като приятели, семейство и лично време. Уважавайте собственото си "Аз".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес