"Разгръща се гигантска криза": Огромен срив за най-големите руски компании заради митата на Тръмп

07 април 2025, 07:53 часа • 2637 | прочитания

Взаимосвързаността на днешния свят е толкова голяма, че често не си даваме сметка за това. И го виждаме тогава, когато настъпи криза – уж някъде далеч от нас, но ефектът скоро се усеща и то сериозно. Такъв е случаят с новата митническа политика на американския президент Доналд Тръмп – тя повлия турбулентно и на Русия, за която Тръмп не наложи никакви нови мита – Още: Сигурен знак, че Тръмп се кланя на Путин: Митата за Русия и за колония пингвини

Най-лошата седмица на руската фондова борса от над 2 години насам – така руската опозиционна медия The Moscow Times описа случилото се след новината за наложените нови мита на Тръмп в световен мащаб. Компаниите, листнати на Московската борса (MOEX) загубиха 2 трилиона рубли (23,7 млрд. долара) за само 2 дни и в края на работната седмица московският индекс затвори при капитализация от 53,02 трилиона рубли. В MOEX влизат 43 от най-големите публични руски компании, а за седмица индексът загуби 8,05%, което е най-лошият резултат от септември, 2022 година насам. Тогава руският диктатор Владимир Путин нареди частична мобилизация заради войната в Украйна.

Още: "Понякога трябва да вземеш лекарство": Тръмп за срива на пазарите

Някои от загубите – 5,2% за Сбербанк, 4,9% за "Газпром", 6% за ВТБ, която в България беше акционер във фалиралата КТБ, 3,9% за "Роснефт", 4,6% за "Лукойл", 5,4% за "Новатек", 4,8% за "Аерофлот". "Гигатска криза се развива пред очите ни", коментира Евгений Коган, професор в Московското висше училище по икономика и инвестиционен банкер. JP Morgan вече прогнозира 60% вероятност за световна рецесия заради действията на Тръмп.

Още: Тръмп не наложи нови мита на Русия: Чудничък отговор защо от Белия дом (ВИДЕО)

Лоши новини и за руския петрол

В азиатската сесия лекият американски суров петрол е малко над 60 долара на барел, като снощи суровината падна дори под 60 долара на барел за малко. Европейският сорт Brent стартира при точно 64 долара за барел. В края на миналата седмица Brent-ът затвори при 64,06 долара за барел, което е най-ниското ниво от април, 2021 година т.е. 12% поевтиняване за 2 дни. Всичко това означава, че най-популярният руски сорт суров петрол „Уралс“ отива под 55 долара за барел – суровината върви с около 10 долара по-евтино от Brent. Припомняме, че руското финансово министерство направи разчет за 2025 година за средна цена от малко под 70 долара за барел, за да няма дупка в руския федерален държавен бюджет.

Още: Мъск е против Тръмп - иска свободна търговия между САЩ и Европа (ВИДЕО)

Източник: The Moscow Times

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес