Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли жегата да провокира агресия?

04 юли 2019, 07:45 часа

Жегите провокират агресия и влияят негативно върху човешката психика. Това каза за Радио „Фокус“ – Пловдив психиатърът д-р Веселин Герев. По думите му, обикновено силните жеги създават също проблеми със съня, нервно напрежение и раздразнителност.

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

"Трябва да се има предвид, че факторът температура действа много бавно върху психиката на човек. За да може една 40-градусова жега да провокира импулсивност и раздразнителност, въздействието трябва да трае поне един месец. Другият фактор, който действа изключително бързо, е светлината. Има светлина почти 15 часа в денонощието, което на практика „взривява“ мозъка. Това е факторът, който променя светкавично биоелектричната активност на мозъка и протичането на психичните процеси. Оттам нататък човек става като бърза кола на магистралата. Затова по време на летния период се изострят агресивните реакции“, коментира д-р Веселин Герев. Специалистът е категоричен, че жегата влошава психичното състояние и провокира неадекватност.

"Когато главата на човек прегрее, той чувства главоболие, световъртежи, вътрешно напрежение, тревожност, безпокойство, които впоследствие се трансформират в агресия. Летният период е особено критичен за хората, страдащи от тежки психични разстройства като шизофрении и биполярни фиктивни разстройства. При тях се получава драстично влошаване на състоянието, особено ако не си взимат редовно лекарствата", посочи психиатърът.

Д-р Веселин Герев добави, че жегата оказва най-осезаемо влияние върху сърдечно-съдовата система на възрастните хора.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

"Тези дни са много рискови за тях и излагането на висока температура и температурни колебания предизвикват инфаркт или инсулт", посочи специалистът. Д-р Веселин Герев обясни, че ако на човек му стане лошо след продължително въздействие на високи температури и получи напрежение или състояние, подобно на паническа криза, той трябва по най-бързия начин да охлади главата си. Той препоръча в пиковите часове на слънцегреене хората да се движат задължително с шапка и очила.

Наскоро излезе доклад за нивото на агресия сред българските ученици. Вижте какво пише в него. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес