Много хора свързват майските празници с отдих на открито. Често домакините приготвят кошница с хранителни стоки и вземат пластмасови чаши, кутии и чинии, защото е много удобно, особено когато голяма компания отива на почивка. Но не всеки мисли за последствията, до които може да доведе такова привидно удобство.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Какво представляват опасните и вредни съдове за еднократна употреба?
Мнозина знаят, че при нагряване пластмасата може да отделя токсини. В същото време, няма никакво значение от какво са направени такива съдове - комбинирана пластмаса, полистирол, поликарбонати и др. Във всеки случай, когато загрява, тя ще отдели опасни за човешкото тяло вещества.
ВИДЕО показва защо веднага трябва да изхвърлите пластмасовите съдове
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Дори и да не затопляте нищо в съдове за еднократна употреба, а просто да съхранявате храна в него, пак е вредно. Съдовете от полистирол с надпис „PS 6“ са особено опасни за хората. Еднократните съдове, които са имитация на порцелан, също се считат за отровни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Пластмасовите бутилки са не по-малко опасни. Не трябва да стоят близо до огън или на пряка слънчева светлина. Според експерти е по-добре да се ползват съдове, които имат маркировки "PP" и "5". Също така в никакъв случай не трябва да купувате пластмасови съдове с надписи „3“, „7“, „RS“.
Най-добре е да не ползвате пластмасови прибори в природата. И ако не е възможно да вземете със себе си стъклени или керамични чинии, тогава е по-добре да купите съдове за еднократна употреба от хартия.
Канада забранява пластмасовите чинии, прибори и други изделия
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Кои съдове за еднократна употреба се приемат за безопасни?
Съвременните производители започнаха да произвеждат съдове за еднократна употреба, които не съдържат бисфенол А. Счита се за напълно безопасен както за хората, така и за природата. Сега обаче има производители, които все още използват опасния бисфенол S.
Учените проведоха експерименти върху гризачи и доказаха, че бисфенол S е опасен. Така при бременни мишки нивото на серотонин в плацентата намалява. В резултат на това техните малки имали вродени неврологични проблеми. Затова, когато търсите пластмасови съдове за почивка, трябва да бъдете възможно най-внимателни и да прочетете какво пише на етикета.
Какво не трябва да се забравя?
• не съхранявайте обикновена питейна вода в пластмасови бутилки;
• няма нужда да ползвате съдове за еднократна употреба няколко пъти;
• не претопляйте храната в пластмасови съдове, тъй като в храната може да попадне голямо количество токсини. Специални съдове за микровълнова печка вече са в продажба;
• Пластмасовите прибори, които съдържат BPA, трябва да се мият на ръка, а не в съдомиялна машина.