За отслабването и начините на здравословен живот вече има толкова информация, че направо е почти невъзможно да разберем къде е истината. Нека видим кои популярни схващания са напълно погрешни.
Броенето на калории. Това е идея, в която вярват от доста време. Но рязкото, стресово намаляване на приемането на калории има само теоретичен смисъл и почти никога не помага в реалността - особено в дългосрочен аспект. Нискокалоричната диета просто ви лишава от необходимата ви енергия, понижава настроението и вкарва организма ви в състояние на стрес – и той започва да натрупва мазнини, защото се чувства заплашен от глад. На всичко отгоре, не всички калории са еднакви - зависи откъде ги получавате. Ако приемате само 500 калории на ден, може и да отслабнете – но не е задължително това да е здравословна диета. В случай, че ядете „бързи“ въглехидрати, тоест, които бързо се разграждат от организма, не можете да натрупате мускули, обмяната на веществата се забавя и изпадате в състояние на умора; такива калории се съдържат в бялото брашно, захарта, сладкишите, алкохола, газираните напитки.
Най-модната диета не подхожда на всички. Кажи-речи, вече всяка седмица на пазара изниква нова диета, която „гарантира“ бърза загуба на тегло, даже дългосрочни резултати - просто трябвало да се откажете от любимите си храни! Но повечето модни диети имат за цел печалба и обикновено използват псевдонаучни „факти“. Не бива да се изкушавате от някаква модна диета само защото се твърди, че се била основавала на науката. Обикновено „научните“ прочувания от този тип се измислят с рекламни цели. Много по-добре е да се води най-обикновен здравословен начин на живот!
Липсата на мазнини и захар не е гаранция. Етикетите на храните стават все по-дълги и е трудно да разберем какво точно ядем. Рекламите твърдят, че за отслабване са необходими специализирани продукти от определени марки. Това не е задължително да е вярно. Ако даден продукт е с ниско съдържание на мазнини или въглехидрати, пак може да е с висока наситеност на калории. Консумирането на такива храни пречи на процеса на отслабване. Хората определено са склонни да ядат повече, ако вярват, че храната съдържа по-малко калории. Добавките също трябва да бъдат наблюдавани. Компаниите често използват изкуствени подсладители, ароматизатори, оцветители и овкусители, които са просто вредни за организма.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Има и полезни мазнини! Много хора смятат, че мазнините били вредни – да, това е вярно за повечето животински мазнини. Но има и полезни. Те се намират в зехтина, кокосовото масло, авокадото, тлъстите морски риби. Тези храни дори може да ви улеснят да отслабнете. Мазнините са съществена част от нашето меню. Ако напълно се откажете от тях, здравето ви може да пострада.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Хранене преди лягане! Друг популярен диетичен съвет е: не яжте няколко часа преди сън. Ала това, което наистина има значение, е само едно: с колко калории и какви храни вечеряте. Не мислете, че 6 часа вечерта е вълшебен момент, след който не може да се яде. Организмът ви не знае какво показва часовникът - знае само колко и какви калории приемате.