Американски учени откриха шести основен вкус, който може да разграничи човешкият език - мазното, съобщи в. "Дейли телеграф".
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
До неотдавна специалистите мислеха, че човешкият език може да разграничи само четири основни вкуса - сладко, кисело, солено и горчиво. След това беше открит петият вкус "умами".
Сега учени от Вашингтонския университет в Сейнт Луис откриха и усещането за мазно. Те локализираха химически рецептор във вкусовите луковици на езика, който разпознава мазните молекули, и установиха , че неговата чувствителност е различна у различните хора. Резултатите могат да помогнат да бъде разбрано защо някои хора ядат повече мазно - те не усещат толкова добре този вкус. Учените се надяват откритието им да помогне в борбата със затлъстяването, като бъде повишена чувствителността към мазнините в храната.
Освен основните вкусове, друг аспект на усещането от храната е ароматът й. Той се улавя от носа. Хората с по-ниски нива на рецептора CD36 усещат по-добре мазнините в храната. Вариации в гена, който произвежда CD36, правят хората повече или по-малко чувствителни към наличието на мазнини. Тези, при които CD36 е наполовина, са осем пъти по-безчувствени към наличието на мазнини.
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Около 20 процента от хората имат вариант на гена за CD36, свързан с производство на по-ниски нива от рецептора. Това означава, че те не са толкова чувствителни към наличието на мазнини в храната. Това ги прави по-склонни към напълняване. БТА
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!