Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем

15 януари 2025, 10:00 часа

За някои градинари орхидеите са просто екзотичен вид, който допълва личната цветна колекция, а за други - отглеждането им се е превърнало в страст. Броят на домовете, които се радват на нежното им присъствие непрекъснато расте. Как да размножим орхидеите в домашни условия, без да притежаваме знанията, опита и техническите умения на специалистите? Ето няколко практически съвета.

Вегетативен метод за размножаване на орхидеи

Най-ефективният метод на размножаване на орхидеите в жилищна среда е вегетативният, като подходът при различните видове е строго индивидуален.

При образуващите псевдобулби (Cambria, Masdevalia, Brassia) се извършва разделяне на възрастното растение, когато нарасне и контейнерът, в който е засадено, започне да отеснява. В този случай орхидеята се изважда от съда, корените се освобождават от субстрата и се измиват с хладка вода.

Процедурата се извършва с изключително внимание, за да не се увредят здравите коренчета (при този вид орхидеи те имат бял цвят). Всички мъртви и увредени корени се отстраняват и се пристъпва към разделяне на булбите. Важното тук е всяко ново растение да остане с не по-малко от 2-3 булби, които се засаждат в свеж субстрат.

Още: Защо орхидеята има жълти листа: Най-честите причини и как да проверите дали е болна

Размножаване на орхидеи със стимулиране на стари псевдобулби

Вторият вариант се свежда до стимулиране на старите псевдобулби (по подходящ начин), в резултат на което от тях да се развият нови и жизнеспособни.

За целта старата булба се отделя внимателно от основното растение. Спящите пъпки се намират в основата й, което означава, че действията трябва да бъдат изключително прецизни, за да се избегне нараняването им. За разлика от останалите видове орхидеи, спящите пъпки в основата на булбите нямат предпазна мембрана.

Премахват се изгнилите, мъртвите и наранените корени. На дъното на полиетиленов плик се поставя навлажнена смес от много фин субстрат и мъх, в която булбата се заравя до половина. Пликът се затваря и се поставя на светло и топло място, без директно излагане на слънчева светлина.

На всеки 3-4 дни се отваря и субстратът се оросява. Между тридесетия и шестдесетия ден се появяват новите жизнеспособни булби. Препоръчително е за всяка булба да се предвиди отделен плик, за да се предотврати разпространението на инфекции. При този вид орхидеи размножаването чрез резници е невъзможно.

Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат

Добре познатите Dendrobium, Vanda и Phalаenopsis притежават способността да натрупват хормони на растежа в спящите пъпки, по протежение на стъблото, което позволява да бъдат размножени чрез т.нар. „кейки”. Спящите пъпки се намират по цветоносаната дръжка, непосредствено под цветовете, и са снабдени с тънка предпазна люспица.

За да се развие кейка, люспицата се отделя много внимателно, за да не се нарани спящата пъпка, върху която се поставя навлажнена хартиена салфетка. Процедурата се повтаря през ден - до появата на дъщерното растение.

Процесът е с голяма продължителност и често е неефективен, което налага използването на цитокининова паста, която се поставя върху спящата пъпка, непосредствено след отделянето на предпазната люспа. Съдържащият се в пастата цитокининов хормон стимулира деленето на клетките и ускорява процеса на формиране на кейка. Пастите се предлагат в търговската мрежа, но могат да бъдат закупени и по интернет. Вместо кейка е възможно от стимулираната спяща пъпка да израсне нов цветонос.

Размножаване на орхидеи чрез резници и издънки

Вторият възможен начин за размножаване е чрез резници, взети от цветоноса. Качествените резници се вземат чрез срязване на стъблото на 3-3,5 см под и над спящата пъпка, т.е. дължината на резника е 6-7 см, а спящата пъпка се намира точно в средата.

Още: Пресаждане на орхидея - тънкостите, които трябва да знае всяка домакиня

Отново се отстранява предпазната люспа и резникът се поставя (с пъпката нагоре) върху смес от много фин субстрат и мъх, след което се оросява, покрива се с полиетилен и се поставя на светло и топло място, без излагане на пряка слънчева светлина. На всеки 3-4 дни резниците леко се оросяват.

Новите кейки се появяват в рамките на 30-40 дни и за 2-3 месеца нарастват до 5 см. Пресаждат се в субстрат когато имат поне 3-4 листа и 3-4 коренчета.

Последните два начина са възможни само, ако след прецъфтяването на орхидеите цветоносът запази своята свежест. В случай че изсъхне, трябва да се отреже ниско в основата.

Най-лесният начин за размножаване е чрез издънки, които се появяват в основата на майчиното растение. Отделят се много внимателно и се засаждат в нов субстрат. За стимулиране образуването на корени може да се използва вкоренител, разработен специално за орхидеи.

Размножаване на орхидеи в естествена среда

Още: Къде е най-добре да сложите саксията с орхидеята?

В естествената си среда орхидеите се размножават чрез семена. За съжаление методът не може да бъде приложен в домашни условия, тъй като семената са микроскопични и не съдържат никакъв хранителен ресурс. В природата жизнеспособността им се запазва, благодарение на симбиозата с някои спорови растения, чрез които си набавят необходимите хранителни вещества.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес