То е дребно на ръст, много активно, известно е с "усмивката си" и е готово да се състезава с 200 други породисти кучета - запознайте се с Ланкаширския хийлър, най-новата порода, призната от Американския киноложки клуб.
След като получи признание от организацията рядката овчарска порода вече има право да участва в хиляди изложби на кучета в САЩ, включително в прочутото изложение на Уестминстърския киноложки клуб.
Още: Кои са най-сладките породи кучета - няма да им устоите
Отличителни черти на Ланкаширския хийлър
Представителите на породата Ланкаширски хийлър са с дълги тела и къса, често черна козина и наподобяват умалени коргита. Ръстът им при холката - стандартното място за измерване на височината на животното, достига 30 сантиметра, а теглото им - 7,7 килограма.
В миналото кучетата от тази порода са били помощници в земеделските стопанства, като са можели не само да гонят добитъка, но и да разгонват плъхове. Днес те участват в редица кучешки спортове и занимания.
Снимка: iStock
Още: За кои кучета се смята, че живеят най-дълго
Официалното им описание или стандартът на породата, казано на езика на кучешкия свят, изисква те да бъдат "смели, щастливи, привързани към собственика", а стопаните казват, че доволните хийлъри понякога изтеглят устните си назад в "усмивка".
Породата води началото си от векове в Обединеното кралство, където сега се счита за "уязвима". Представителите ѝ са застрашена от изчезване в родината си порода. През последните години Британският киноложки клуб вписва в регистъра си средно едва 121 Ланкаширски хийлъра годишно.
От Американския киноложки клуб смятат, че в света съществуват само около 5000 кучета от тази порода.
Повече за Американския киноложки клуб
Снимка: iStock
Основаният през 1884 г. Американски киноложки клуб е най-старият регистър на чистокръвни кучета в САЩ. За да бъде призната дадена порода, трябва да има минимум 300 нейни представители, разпространени в най-малко 20 щата, а любителите трябва да се споразумеят за нейния стандарт, наред с други критерии. Той функционира като лига за редица кучешки състезания, включително спортни, които са отворени за смесени и чистокръвни породи. Само признатите 201 породи обаче могат да се съревновават за титлата "най-добър в шоуто" в различни надпревари в САЩ.
Още: Полезно или вредно е кучето да пие мляко?
Развъждането на кучета и признаването на породи като цяло предизвиква критики от страна на защитниците на правата на животните и радетелите за хуманно отношение към тях. Те твърдят, че търсенето на породисти кученца подхранва "кучешки фабрики" и отклонява вниманието на хората, търсещи домашни любимци, от предлаганите за осиновяване кучета от приюти.
Снимка: iStock
От Американския киноложки клуб казват, че насърчават отговорното развъждане на кучета, което помага да се съхранят характеристиките на различни породи с разнообразно предназначение. Благодарение на него хората могат да избират и да се ангажират трайно с най-подходящото за тях куче.
От 1995 г. клубът е предоставил над 32 милиона долара на фондация, която финансира изследвания на здравето на кучетата, пише БТА.