След прибиране на реколтата е важно правилно да подготвите лука за дългосрочно съхранение, така че да не изгние през зимата. По отношение на качеството на реколтата значение има това как градинарят се е грижил за насажденията, как е обработвал почвата и как е прибирал добивите.
Още: Какви огромни ползи ни носи чаят от босилек?
Още: Какво е "Обърната диета" и защо се превърна в най-обсъждана тема през новата 2025 година?
Но при подготовката за съхранение не трябва да се правят грешки. За да не изгние реколтата от лук, преди да бъде изядена, струва си да знаете какви грешки правят най-често градинарите. На първо място, зеленчукът трябва да бъде изсушен правилно. След това отрежете тънките коренчета на луковицата. И на трето, но не на последно място, трябва да изберете правилното място за съхранението му.
Правилно съхранение на лук
Често можете да чуете съвет, че след прибиране на реколтата тя може да бъде оставена в градината. Опитните градинари не препоръчват да правите това.
Кога и как да съберете реколтата от ЛУК: Градинарите споделят
Още: Как точно се приготвя чай от златна пръчица?
Още: Защо при някои хора се стига до заглъхване на ушите при високо кръвно?
По-добре е веднага да сложите главите в проветриво тъмно помещение, където запасите ще се съхраняват на топло, но не на пряка слънчева светлина. Ако изсушите главите на светло, зеленчукът може да стане безвкусен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Как да лежим при високо кръвно – настрани или по гръб?
След това отрежете тънките коренчета на луковицата , а люспата дори и да се е ексфолирала, не трябва да се отстранява. С изсушените пера всеки градинар подхожда по различен начин.
Някои градинари ги режат, други ги сплитат, което улеснява значително съхранение на реколтата.
Вземете решение за място за съхранение. Плетеният лук е най-добре да виси. В други случаи главите могат да се поставят в кутии, които имат много отвори за вентилация.
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Влажността на въздуха в помещението, където ще се съхранява този зеленчук, не трябва да надвишава 70%, а температурата на въздуха не трябва да пада под 22 градуса по Целзий.
Срокът на годност зависи преди всичко от сорта на зеленчука. Късните сортове се съхраняват най-дълго - те могат да лежат до април-май.
Жълтите сортове се съхраняват по правило по-дълго (сред тях има по-късни) от червените и белите (по-често са ранни и среднозрели).
Зеленчукът, отглеждан в северните райони, се съхранява по-добре от този, отглеждан в южните.
Съхранението в мазето е най-лошият вариант за този зеленчук – причината е, че това помещение е твърде влажно. Но ако няма друга възможност, трябва да поставите кофи с пепел, талаш или вар до главите, така че да се абсорбира излишната влага.
Още: Само професионалните готвачи запържват лука с това - той никога не загаря и не горчи
Ако забелязвате, че главите са започнали да гният, това се дължи на прекомерната влажност в помещението, в което ги съхранявате.