Един от често срещаните проблеми при работа на климатици е неприятната миризма, която се появява след включване. Тя може да бъде както едва забележима, така и доста интензивна, като запълни цялото пространство на стаята и просто не допусне комфортния престой в нея. Това е сериозен проблем, който може да повлияе негативно и на човешкото здраве, и да е признак за дефект в устройството - затова изисква бързо решение.
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Какви са цветовете на седмицата по Фън Шуй?
Причини за миризма от климатика
Нередовно почистване
Устройствата от този тип изискват редовно почистване на всички елементи с предварително разглобяване на конструкцията. Това отнема много време, но позволява да се избягнат миризмите.
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Още: Знаете ли кои са най-мръсните предмети в кухнята
Дълъг престой без включване
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Най-често този проблем възниква, когато климатикът работи само през лятото.
Рядка смяна на филтрите
Филтрите събират целия прах и мръсотия от околната среда. Затова трябва да бъдат сменяни редовно.
Още: Как се консумират кедровите ядки, за да са най-полезни
Още: Как празнуват Коледа в Англия
Характер на миризмата
От естеството на самата миризма зависят по-нататъшните мерки и действия по възстановяване на устройството.
На пластмаса
Тази миризма възниква най-често в ново оборудване от евтината категория. По правило не е опасна и изчезва през първия месец от експлоатацията. Но може да мирише и по-дълго - ако в производството е използвана пластмаса с ниско качество.
Климатик: Как да се охлаждаме правилно без риска за здравето?
На химия
Ако миризмата присъства в стаята дори, когато устройството е изключено, това може да означава повреда в охладителната система и изтичане на фреон. Ще се избавите от нея само чрез ремонт. За целта е най-добре да се свържете с професионалист, който ще ремонтира и напълни устройството с хладилен агент.
На изгоряло
При миризма на изгоряло трябва незабавно да изключите климатика от захранването, тъй като това може да означава прегряване на компресора или късо съединение в кабелите. В първия случай по-нататъшната работа ще доведе до повреда, съответно нужда от ремонт или подмяна. Във втория - има голяма вероятност от запалване на кабели и пожар. Ето защо производителите препоръчват да изключвате устройството от захранването всеки път след употреба.
На канализация
Тази миризма е типична, когато канализационната дренажна система е инсталирана неправилно. Въпросната система използва вграден сифон, който предотвратява обратното проникване на въздух. При неправилен монтаж всички аромати на канализационните тръби ще влязат в стаята.
Домакински миризми
Съществуват различни видове климатици, като някои всмукват въздух от помещението. За разлика от устройствата, които улавят въздух от улицата, те събират въздуха от стаите, заедно с характерната им миризма. Най-силно изразените миризми в този случай са на готови ястия, цигарен дим, мебели и материали с лошо качество. Единственият начин да се отървете от проблема в тази ситуация е редовното проветряване и подмяната на предмети, които излъчват остри миризми.
Климатик в стаята: 5 сериозни проблема, които може да предизвика
На мухъл и влага
При интензивна употреба в климатика се натрупват мръсотия, влага и патогенни микроорганизми, които активно се размножават в условията на кондензат, характерни за устройствата от този тип. В резултат, когато устройството е включено, се появява миризма на мухъл, което е особено забележимо в първите минути. Тя не само причинява дискомфорт, но и е опасна за хората, тъй като провокира респираторни заболявания и алергии.
Препоръчват се следните дейности
Редовно измивайте и подсушавайте достъпните повърхности на устройството.
Използвайте специални антибактериални средства. Те се напръскват по време на работа на уреда върху мястото, където се поема въздух от външната среда. Заедно с въздушния поток препаратът навлиза в дренажната система и унищожава патогенните бактерии и гъбички.
Разглобете оборудването, за да дезинфекцирате и измиете вътрешните части. Този процес изисква определени умения и знания, така че е най-добре да поверите тази работа на специалисти.
Най-добрият вариант в случая са климатиците с функция, предотвратяваща натрупването на влага. Благодарение на нея вентилаторът на климатика работи известно време след изключване, което спомага за премахване на излишната влага от вътрешните части.