Ленът е растение, от което могат да бъдат извлечени много ползи под различна форма. Една от тях е лененото масло, което е познато и използвате в народната медицина от векове. То е толкова полезно най-вече заради съдържанието си на омега-3 и омега-6 мастни киселини, които се грижат за здравето на целия организъм. Тези мазнини са полезни, но трябва да бъдат набавяни от външен фактор, защото не се произвеждат в организма. Лененото масло е чудесен източник за целта. То съдържа още провитамин F, витамини А и Е.
Ако не сте опитвали ленено масло, може да се изненадате от специфичния му вкус и аромат, който напомня на риба. Това не трябва да ви притеснява, защото значи, че продуктът е качествен и няма излишни примеси.
Продуктът се получава от семената на лена, които биват подложени на студено пресоване. По този начин се съхраняват всички полезни вещества в него. Лененото масло трябва да се съхранява на тъмно място, в затворен съд, до температура от 4-2 градуса.
Както споменахме, то е полезно заради съдържанието на омега-3 и омега-6 мастни киселини. Препоръчително е да се приема от хора, страдащи от затлъстяване, лоша обмяна на липиди или атеросклероза. Това се дължи на факта, че мастните киселини регулират обмяната на холестерола. Хубаво е да се приемат по 2 ч.л. на ден.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Лененото масло може да облекчи астмата и да помогне при възстановяване при хирургическа намеса, защото увеличава силите на организма и способността му да се регенерира. Участва в лечението на бъбречни проблеми и проблеми с щитовидната жлеза, както и на артрит. Може да облекчи стреса и влияе положително върху нервната система. Хората го ползват при мазоли, изгаряния и кожни проблеми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Ако се нанесе върху кожата, то я прави по-гладка, мека и еластична. Поддържа я хидратирана. Лененото масло има антиоксидантни свойства, което съдейства за възстановяване на рани. Що се отнася за отслабването и хранителните режими, те могат да бъдат подкрепени с него, като дозата е 1-2 ч.л. на ден. Това ще предпази кожата от увисване при отслабване. С него се правят и масажи.
Не приемайте лененото масло, ако страдате от проблеми с жлъчката, както и ако приемате антидепресанти и лекарства против вируси. То не трябва да се консумира и при заболявания на черния дроб. Внимавайте с употребата му при бременност и кърмете, защото може да проявите алергична реакция.
С това масло не може да се готви, защото при обработката то губи полезните си свойства.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет