Такова явление като скърцане със зъби, докато спим (и не само) се нарича бруксизъм. Това състояние се определя като функционално разстройство – отличителната му черта е, че стискаме или скърцаме със зъби, най-често по време на сън, и засяга около 30% от хората.
Д-р Найджъл Картър разяснява проблема тук. https://www.bbc.com/portuguese/geral-40650491
Бруксизмът е тясно свързан със стреса и се среща по-често при хора над 40 години. Натискът върху зъбите при кризи е изключително висок. В началните етапи може да има само признаци на износване на зъбите, но не и болка, която обикновено се появява със задълбочаване на състоянието.
Ако не се контролира, бруксизмът може да причини редица здравословни проблеми, като силно износване на зъбите, главоболие, болки: в мускулите, лицето, във врата и дори болки в гърба и в темпорамандибуларната става между челюстта и черепа.
Бруксизмът се лекува с медикаменти, физиотерапия, апарати за бруксизъм, понякога се налага рехабилитация на цялата зъбна дъга. Възможно е да възникве необходимост за ортодонтско лечение и оклузални корекции (селективно износване на зъбния емайл).
Още: Каква е причината за разстоянието между зъбите при някои хора
Често необходимото лечение включва и други професионалисти освен зъболекаря, изисква мултидисциплинарен и психологически мониторинг и със сигурност са необходими промени в навиците на пациента.
Симптоми
Износване на зъбите
Те стават по-прави, по-малко заострени, в по-напреднали случаи могат да се появят лезии близо до венците, със загуба на зъбна структура, без да има кариес.
Главоболие
Най-честият симптом на бруксизма.
Болка в темпоромандибуларната става
Това е ставата, свързваща челюстта с главата. В напреднал стадий бруксизмът може да причини болка и дискомфорт в нея.
Болка в зъбите
Още: Кои витамини могат да ни помогнат за възпалени венци?
Бруксизмът може да причини износване на зъбите, което предизвиква болки и повишена чувствителност.
Болка в раменете и врата
Често бруксизмът може да причини болка и напрежение в мускулите на врата и раменете.
Възпален ръб на езика
Частта от езика, която е в контакт със зъбите, може да бъде възпалена, особено в случаи на стискане.
Събуждане с възпалено лице
Този симптом е класически; хората с бруксизъм могат да се събудят с възпалено лице, с мускулна болка при движение или с уморено лице. Мускулите около устата се сковават.
Диагностика, въпроси, лечение
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Диагнозата бруксизъм обикновено се поставя от зъболекаря, който може да прегледа зъбите и ставата, да палпира засегнатите мускули и да приложи въпросници. За тази проверка може да се използва пластина за захапване. Полисомнографията (изследване на съня с помощта на компютър) също е ефективна.
Причини за бруксизма
Тези причини все още не са напълно изяснени, но основното мнение е, че се причиняват от комбинация от фактори:
- Психологически фактори като стрес и безпокойство или психотравматични събития;
- Неправилно подреждане на зъбите (необходимост от скоби);
- Страничен ефект от лекарства и за депресия, тревожност, болест на Паркинсон, шизофрения, амфетамини, лекарства за отслабване и опиоиди. Затова следвайте препоръките на лекаря относно дозите и времето на приема на лекарствата.
Лечение
В лекуването на бруксизма се прилагат медикаменти, физиотерапия, апарати за бруксизъм, пластини за бруксизъм, а понякога се налага и рехабилитация на цялата зъбна дъга.
Още: Защо много хора започнаха да чистят зъбите си с конец
Има добри навици, които са от съществено значение за успеха:
- Почивка;
- Намаляване на стреса;
- Поведенческа терапия;
- Физически упражнения;
- Пиене на много вода;
- Избягване на излишък от кофеин или енергийни напитки, особено през нощта, както и на прекомерно количество алкохол.
Добрата хигиена на съня е от съществено значение, спазвайки минимално време, тишина и тъмнина за добро качество на възстановителния сън.
С други думи: зъболекарят няма да лекува вашия бруксизъм сам, няма магически трик. Вие ще имате основна активна роля и с него ще трябва да си сътрудничите активно!
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---