Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри как изглежда перфектното тяло за един мъж

22 ноември 2022, 19:51 часа

Днес много мъже страдат от безпокойство, ниско самочувствие, депресия и дори мисли за самоубийство в резултат на огромния натиск в социалните медии, който изисква от тях да имат перфектно тяло.

Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва

Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?

Ето мнението на проф. Артур Герра от Медицинския факултет на Университета в Сао Пауло: 

Всеизвестно е, че в наше време множество млади жени имат проблеми с представата за собственото си тяло. Въпреки че нямат физически дефекти, те се смятат за дебели или намират недостатъци там, където не съществуват. За съжаление, такива разстройства във възприемането на образа на собственото тяло засягат не само жените, но и мъжете. Просто досега малко се говори по въпроса за психичното здраве при тях, защото това е сравнително нова област на изследване. Но няколко проучвания демонстрират, че неудовлетвореността от имиджа на собственото тяло е проблем, който засяга значителна част от мъжката публика - особено между пред-тийнейджърската и 40-годишната възраст, по същия начин, както при жените. Хранителни разстройства като анорексия и булимия се срещат при 30% от мъжете, като те изразяват някаква загриженост за тялото си или негативна представа за него.

7 ерогенни зони из мъжкото тяло, които е време да научиш

Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи

Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?

Например, през 2014 г. френски изследователи изследвали малка група мъже (само 323) на средна възраст 22 години. Всички имали тегло, считано за здравословно. Но сред тях 85% заявили, че са недоволни от мускулната си маса. Друго проучване, проведено с момчета и юноши на възраст между 8 и 18 години, установило, че половината биха променили своя начин на хранене, за да изглеждат по-добре; както и, че 2 от 10 вярват в съществуването на идеал за перфектно мъжко тяло, заради който си струва напъването да го постигнат.

Откъде идва това недоволство, това безпокойство и желание да имаш друго тяло – а не своето собствено?

Когато влезем в социалните медии, е лесно да разберем. Там е трудно е да се види картина на нормално мъжко тяло – и под нормално се разбира здраво тяло, което в крайна сметка може да концентрира известно количество мазнини в коремната област. Това, което намираме в нашия пастьоризиран свят на незабавни интернет-удоволствия (колкото повече харесвания, толкова по-„успешен“ изглежда един мъж в социалните мрежи, нали така?) са нереалните тела на супер-героите от комиксите: изпъкнали релефни мускули на бодибилдъри и културисти, а нивата на мазнините им са далеч под здравословния диапазон.

Топ 3 на най-чувствителни части на мъжкото тялото

Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре

Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?

За съжаление, много мъже и младежи наистина страдат от тревожни състояния, ниска или даже съвсем липса на самоувереност, депресивни нагласи - като някои дори стигат до идеята за самоубийство в резултат от този натиск в социалните медии, изискващ от мъжа непременно да отговаря на някакъв, да го кажем направо, непостижим модел за перфектно тяло (всеки културист ще ви каже, че върховите ефектни форми от снимките се задържат за доста кратко време, само при състезания – да не говорим за рисковите медикаментозни препарати, които трябва да пие, за да ги постигне). Мъжете обикновено страдат сами, без да споделят с никого, защото предразсъдъците ги карат да не търсят помощ от специалисти по психично здраве.

Едва напоследък известни певци и актьори започнаха да говорят на тази тема – например, новият изпълнител на ролята на Батман, Робърт Патинсън. Преди няколко години той призна, че страда от психическо безпокойство поради изкривена, комплексирана представа за собственото си тяло.

Друга добра новина е, че започват да се появяват движения, които се стремят да спасят удоволствието и радостта от приемането на тялото си такова, каквото е. Така се изгражда нова представа за мъжественост, която се основава не само на външния вид на тялото, но и на други, много по-важни ценности, също високо ценени от дамите: кавалерство, джентълменство, рицарска защита и покровителство на нежния пол и т. н.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес