Диетата на диабетиците е важна част от контрола и лечението на опасното хронично заболяване, пораждащо риск от сериозни усложнения и животозастрашаващи състояния, ако не се лекува и контролира правилно. Захарта и въглехидратите са най-опасни за диабетиците, поради което се ограничават до минимум или напълно избягват. Препоръчва се прием на зеленчуци и белтъчини, но не всички зеленчуци са най-добият избор за диабетиците.
Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Диабетиците и картофите
Картофите са основна храна за българите, но допустима ли е консумацията им от диабетиците? Някои зеленчуци като картофите не са най-добрият избор за диагностицираните с диабет, тъй като съдържат много въглехидрати, захари и са с висок гликемичен индекс, докато засегнатите от това коварно заболяване е важно да консумират храни, които не влияят съществено на нивата на кръвната захар. За жалост вкусните, достъпни и иначе полезни картофи не са сред храните с нисък гликемичен индекс, което не ги нарежда сред най-подходящите храни за болните от диабет. Въглехидратите от картофите се усвояват бързо от тялото и могат да причинят скок на кръвната захар, което е крайно нежелан ефект при засегнатите от диабет.
Диабетно стъпало - симптоми и причини
Не е правилно обаче да се зачеркват от менюто и цели семейства храни като изключим захарта разбира се – строго забранена за диабетиците. Ако вие или ваш близък страдате от диабет, по-добре се обърнете с въпрос към лекар по колко грама картофи могат да ядат диабетиците на ден вместо да преустановите приема им като цяло. Освен количеството ключът към златната среда – прием на картофи вместо тоталното им избягване, се крие и в начина на приготвяне на картофите. Пържените са табу, те са вредни, ако се хапват често, дори за здравите хора. Чипсът е друга форма на картофите, чиято консумация следва да преустановите напълно, ако страдате от диабет. Може обаче да се насладите на варени картофи – салатката от тях е бижу за зимата, ако знаете от лекар по колко грама картофи могат да ядат диабетиците на ден. Правилното количество ще помогне да се насладите на ползите от картофите, без да застрашите лечението и контрола на диабета. Ако вашият лекар не знае точното разрешено количество или ако вие не успявате да зададете този въпрос, вижте отговора му от експерти и специалисти по темата, който намерихме за вас, за да ви помогнем да се насладите на картофите без угризения и без риск от усложнения от коварния диабет. Да, това е напълно възможно, тъй като картофите съдържат сложни въглехидрати, различни от тези в захарта, кексчетата, кроасаните и куп други пакетирани храни, което ги прави позволени за диабетиците макар в скромни количества.
Лекар: Яжте картофите само така, за да са най-полезни
Лекар: По колко грама картофи могат да ядат диабетиците на ден?
Изследване върху нивата на кръвна захар след вечеря със скромна порция варени или печени картофи и такава с нисковъглехидратен ориз, не показва разлика в глюкозата след хранене, а приемът на картофи не се е отразил зле на диабетика. Така диетологът д-р Мери Елън Фипс определя картофите като добра храна за диабетиците, ако говорим за картоф, пълнен с белтъчна храна или зеленчуци, а не за килограм пържени картофи, изядени лакомо.
Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Трудно е да се посочи брой картофи, който е безопасен за пациент с диабет, тъй като това зависи от големината на картофа, от състоянието на диабетика, от начина на приготвяне. На пациента може да е препоръчан от лекаря му много нисък прием на въглехидрати от 20–50 грама на ден до умерено ограничение – 100–150 грама въглехидрати на ден. Снабдете се с кухненска везна и претеглете картофа си. В порция от 80 гр. варени или печени картофи има 13-15 гр. въглехидрати. Имайки предвид това колко тежи вашият картоф, как ще го приготвите и колко въглехидрати вашият лекар ви разрешава, сметката колко броя може да хапнете става лесна.
Статията не замества лекарска консултация.
Източници: Eatingwell и Healthline