Хипертонията засяга сериозен процент от световното население – почти всеки втори възрастен в САЩ и над милиард души по света, което налага предприемането на мерки от всеки човек за справяне с това заболяване, заело едно от челните места като причина за преждевременна смърт и превърнало се в своеобразна пандемия. Такава мярка е правилното хранене.
Важен ли е режимът на хранене за кръвното налягане?
Храненето оказва значимо влияние върху здравето ни. То е в основата на затлъстяването, диабета и куп други заболявания, които са рисков фактор за сериозно увреждане на здравето и причиняват висока преждевременна смъртност. Ако разгледаме в частност хипертонията, ще видим, че тя е пряко зависима от нивата на натрий. Приемът на прекомерни количества натрий и дефицитът на калий лесно могат да доведат до хипертонична криза. Това е едно от многото доказателства за влиянието на храната върху хипертонията и за значението на правилния хранителен режим за хипертониците с оглед контрол над кръвното налягане и недопускане на усложнения, сред които са и животозастрашаващи – сърдечна и бъбречна недостатъчност, инфаркт, инсулт и др. Това прави въпроса към лекар най-полезните храни при борбата с високото кръвно кои са важен за съхраняване на здравето, за борбата с хипертонията и за изхода от нея.
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Лекар – най-полезните храни при борбата с високото кръвно, които да включите в менюто си
Както има храни, които хипертоникът не трябва да консумира, така има и диета за хипертониците, която се препоръчва за по-лесен контрол над заболяването. Под диета се разбира не ограничаване на храненето с цел отслабване, а избор на храни, полезни за хипертониците. Според проучванията по темата и становището на лекар най-полезните храни при борба с високото кръвно налягане са:
Ягоди
Вкусният плод е богат не само на витамини и минерали, но съдържа и антоцианини. Именно в тях се крие тайната на ползите от ягодите за хипертониците. Изследване, проведено през 2019 г. доказва теорията, че богатите на антоцианини плодове понижават кръвното налягане, което прави малките ароматни плодове едни от най-важните в диетата на хипертониците.
Още: Защо има разлика в кръвното при легнало и седнало положение?
Банани
Тъй като споменахме натрия и калия като въздействащи пряко върху кръвното налягане, именно бананите могат да илюстрират това. Американската сърдечна асоциация твърди, че калият намалява ефектите на натрия и облекчава напрежението в стените на кръвоносните съдове, както и че понижава кръвното налягане. И тъй като бананите са щедър източник на калий, те могат да бъдат добавени към ежедневното меню на хипертониците. С консумацията на банани трябва да внимават само пациентите, страдащи от бъбречно заболяване. И тъй при като хипертониците се уврежда често бъбречната функция, е добре да проследят състоянието на бъбреците си, преди да добавят бананите към менюто си.
Шоколад
За хипертониците, обичащи сладичкото, фактът, че шоколадът е полезен за тях, е добра новина. Следва да се има предвид обаче, че говорим за черния шоколад с висок процент какао. Именно в него се крие тайната на полезното действие на шоколад за хипертониците. Какаото съдържа флавоноиди, които понижават кръвното налягане.
Още: Лекар: Този чай бързо сваля високото кръвно
Киви
Най-новите проучвания от 2022 година доказват, че ежедневната консумация на киви води до понижение на систоличното кръвно налягане, което прави тропическия плод препоръчван за менюто на засегнатите от това коварно заболяване. Кивито е сред най-щедрите източници на витамин С, който доказано намалява кръвното налягане при хора с първична хипертония. Лимоните и мандарините се препоръчват като полезна за хипертониците храна по същата причина.
Диня
Още: Какво е нормалното кръвно налягане при децата?
Съдържа аминокиселина, която съдейства за отпускане на кръвоносните съдове съответно за понижаване на налягането.
Чесън
Изследване от 2020 година доказва полезността на чесъна за понижаване на кръвното налягане и го причислява към полезните за хипертониците храни.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322284#foods-to-avoid