Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Как редовното четене стимулира мозъка ни

02 ноември 2024, 15:30 часа

Четенето е от ключово значение за повишаване на общата култура, грамотността, обогатяване на лексиката и подобряване на изказа. Четящите хора се справят по-добре със създаването на текст, с комуникацията и с писмения изказ. Оказва се обаче, че книгите крият между кориците си много повече от познания по езика, мъдрост, поуки и удоволствие от четенето, а именно – ползи за мозъка. Как редовното четене стимулира мозъка е доказано в резултат на проучвания и е известно на лекарите. Ако обичате да четете и се нуждаете от още едно оправдание да го правите, изоставяйки домакинската работа, тази статия е за вас. Тя е и за онези, които не отварят книга, не четат достатъчно и които не вярват в силата на буквите и ползите от четенето.

Как може четенето да стимулира мозъка ви?

До скоро бе известно, че четящите хора заспиват по-лесно и имат по-качествен сън от тези, които са пристрастени към телевизията и заспиват с екшън филм в спалнята си. Последните проучвания насочват лекарите и към друга полза от четенето – тази за мозъка. Оказва се, че въздействието му върху паметта, работата и ефективността на мозъка е много по-значимо от предполаганото. Търсейки как редовното четене стимулира мозъка, учените откриват много по-ценна информация – четенето значително редуцира риска от развитие на невродегенеративни заболявания като Алцхаймер. Изследванията по темата сякаш слагат край и на спора дали електронните книги са по-добрият вариант, тъй като щадят природата, не изискват място в дома за съхранението им, не заемат място в чантата и всеки един четящ има достъп до много заглавия на клик разстояние. Оказва се, че стане ли въпрос за ползата от четенето  и как може четене да стимулира мозъка, то предимствата са на страната на добрата стара книга от хартия. Ползите от печатните издания за паметта и функции на мозъка се оказват много повече от тези, които предполагат електронните книги.

Още: Показват първите издания на всички книги на Джейн Остин

За дългосрочните ползи от четенето и как то продължава да въздейства позитивно на мозъка дълго, след като сте затворили книгата, говорят лекари невролози от университета Емори в Атланта:  „Четенето на завладяващ роман прави промени в начина, по който мозъкът се свързва с различни вериги. Те могат да продължат поне пет дни, което предполага, че ползите от четенето траят по-дълго от самото действие“. Това обаче се отнася само до печатните книги. Докосвайки ги, обръщайки страниците, вдъхвайки аромата на хартия и мастило, правейки бележки и дори сгъвайки ъгълчето, за да знаем докъде сме стигнали, се свързваме с тях. Всички тези действия и преживявания са невъзможни за електронните книги. Макар да имитират обръщане на  страници, макар новите електронни книги да имат корица, макар да има и четец, който да се държи в ръцете, четенето на електронни книги нито създава усещане за свързаност, нито подобрява паметта, нито се грижи за нормалните мозъчни функции в степента, в която го правят печатните книги.

Колко четем днес и брои ли се четенето в социалните мрежи?

За жалост не можем да се възползваме максимално от ползите от четенето, тъй като с развитието на социалните мрежи, в които потребителите задоволяват глада си за новини и информация, процентът на хората, които четат книги, все повече спада. Четенето в социалните мрежи обаче не е достатъчно, за да постигне ефектът на книгите – стимулиране на мозъка. Оказва се, че не го постига заради краткостта на средното време за четене онлайн – около 55 секунди, макар  многократно, които се оказват крайно недостатъчни, за да се проявят ползите от четенето за мозъка. Ако сега си казвате, че вие четете повече онлайн, то ще повторим, че тези 55 секунди четене се случват многократно, докато скролирате, но са прекъснати от снимки, чат и прочие. Ползи осигурява четенето с по-голяма продължителност. Тази статия, която прочетохте и ви отне повече от три минути, всъщност стимулира мозъка ви, така че времето ви не бе загубено. 

Статията има само информативен характер.

Още: Есенна разходка в Ciela: книги, музика и вдъхновение

източник: https://www.matherhospital.org/wellness-at-mather/diseases-conditions/your-brain-on-books/

Есенна разходка в Ciela: книги, музика и вдъхновение

Есенна разходка в Ciela: книги, музика и вдъхновение

Обявиха дългия списък за наградите на литературен клуб "Перото"

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес