Лазаровден, известен още като Лазарова събота, се пада на 27 април, ден преди Цветница на 28 април.
Традиции и обичаи на Лазаровден
Празникът носи името на Лазар, който Исус посещавал често. Покосен от смъртоносна болест, Лазар издъхва преди идването на Исус, след което е бил погребан в пещера. Разбирайки за смъртта на приятеля Христос се помолил, след което Лазар възкръснал. Библията гласи, че след възкресението си Лазар живял още 30 години. В деня на Лазаровото възкресение християните се молят за прошка.
Лазаруване - ето какво включва обичаят
На празника трябва да се избягват лоши мисли и дела. Тогава се приготвят върбовите клонки, които на Цветница се осветяват в църквата. Правилата на Великия пост се спазват и на този ден, трапезата е постна. Шиенето и всички домакински дейности са строго забранени.
След вечеря се изпълнява ритуал с върбова клонка за берекет и изобилие. Вярващите четат молитвата „Отче наш“, като държат върбова клонка в лявата си ръка. След това се прекръстват и пускат клонката във вода.
Празникът е известен и със славянския обичай лазаруване, който се изпълнява от неомъжени девойки над 12 години. Лазарките не трябва да са по-малко от 14 на брой. Сутринта преди изгрев слънце те се събират на високо място и започват да пеят. Задъжително е преди Лазаруването всяка една от лазарките преди това да е консумирала храна. Лазарките изпълняват обичаите в обредно облекло. Те носят цветя и кърпи. Част от тях обикалят да пеят по къщите и събират пари, а друга част пеят и пътя или полето.
На този празник неомъжените девойки трябва да облекат сватбена рокля и след това да се огледат с нея в огледалото.
Какво никога не се прави на Лазаровден?