Фразата: "Ще ти покажа къде зимуват раците!" не предвещава нищо добро. Тя се използва като заплаха не в буквален, а не преносен смисъл. Това е стабилна словесна, тоест фразеологична единица, чието символно значение е „давам строг урок, строго наказвам някого, давам строги заповеди“.
Смята се, че този фразеологизъм идва от времето на феодализма. Тогава, в миналото, се смятало, че раците са най-вкусни само през онези месеци, чиито названия включват буквата „р“ - тоест, от септември до април. Сезонът на баловете, празненствата и пищните трапези на аристократите бил немислим без вкусни лакомства – затова слугите били изпращани да ловят раци. За да ги намерят обаче, те трябвало да търсят тези черупчести животни в студените зимни води, което правело тази задача особено трудна.
А всъщност, къде наистина в природата зимуват раците?
Още: Експерти разкриха причината за ръст на случаите на рак сред младите хора
Раците са членестоноги, които имат твърди екзоскелети. Живеят на едно и също място през зимата и лятото, в чисти пресноводни басейни – езера и реки. Хранят се главно с водорасли, но и с рибен хайвер, попови лъжички, охлюви, насекоми и други животни. През лятото раците се намират в плитки води, но с настъпването на студеното време се преместват на по-дълбоко, където водата е малко по-топла, и копаят дупки с дълбочина до 120 сантиметра. които им помагат да избегнат измръзване през зимата.
Раците не изпадат в хибернация (анабиоза). Разбира се, през зимата тяхната активност намалява, но те продължават да се движат и да търсят храна. Именно тук, на дъното в дупки или под корени, те спят през студените месеци. Но само мъжките водят такъв мързелив начин на живот, докато женските имат много работа. Те трябва да се грижат за стотици яйца, които са прикрепени към корема им след чифтосване през есента. Докато мъжкият се излежава в дупката, женските трябва да раздвижват ходилните и коремните си крайници, за да чистят яйцата. Те се намират под корема на женската; тяхното развитие изисква чиста вода, наситена с кислород, затова женската постоянно движи крайниците си, за да създаде течаща вода в зимната дупка. Освен това, постоянно се занимава да почиства яйцата от замърсявания. Ларвите ще се появят от тях едва през пролетта.
Защо ракообразните се варят живи?
Причината да ги варят живи е съвсем основателна: ракообразните изобщо не са гнусливи. Въпреки, че менюто им се състои предимно от растителни храни, те могат с удоволствие да утолят глада си с умрял червей. В резултат на това в храносмилателния им тракт се образуват голям брой бактерии, които след смъртта на рака продължават жизнената си дейност в продължение на два часа. Ако човек яде такъв рак, го заплашва тежко отравяне. При това, раците са преносители на коремен тиф, салмонелоза и хепатит А. Затова се варят живи - така бактериите и инфекциите умират в храносмилателния им тракт, без да имат време да заразят останалата част от тялото.
Още: Победа над рака: Долф Лундгрен обяви, че се е излекувал (ВИДЕО)
История на фразеологията
И така, търсенето на труднодостъпния деликатес било доста активно. Но тъй като във феодалното владение все още нямало супермаркети и специализирани рибарски магазини, се налагало раците да бъдат ловени с голи ръце. И ако през топлия сезон уловът на раци не представлява особена трудност, то през зимата това си било доста рисковано приключение. Богатите земевладелци, естествено, нямали желание да бъркат в ледената вода, те изпращали провинили се селяни на тази задача. Такова наказание се смятало за наистина сериозно и тежко. Доста често подобен „раколов“ завършвал със сериозно заболяване и дори смърт от измръзване - хипотермия. Така се появил изразът: „Ще ти покажа къде зимуват раците!“
Сега, разбира се, буквалността е изгубена, но заплашителният смисъл си останал.
---
Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата