Създателят на глаголицата – първата славянска писменост, пред чиито дела се покланяме на 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета, култура и на славянската книжовност, е Константин Философ. Останал в историята по-познат с монашеското си име Кирил, християнският просветител, канонизиран за светец приживе, е роден през 827 г. в Солун, Византия в семейството на висш византийски военачалник и помощник-управител на област Солун, познат в България с името Лъв.
И докато мястото му на раждане и семейството му са известни, то за етническия произход се водят спорове дали е български, ромейски, славянски, или смесен. Неизвестен е и гробът на Свети Кирил – някъде из Долната базилика на „Сан Клементе“, но точното местоположение остава неразрешена загадка въпреки положените усилия да бъде открит.
Вярно ли е, че братята Кирил и Методий са от български произход?
Плоча с името на Свети Кирил е поставена на произволно място, а мощите му – малка кост от пръста му – са открити от проф. Ленард Бойл в параклис на стара аристократична фамилия в Италия през 1858 година.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Наложило се е да бъдат скрити там по време на нахлуването на Наполеон в Италия и поради намеренията му да построи път, водещ директно към Неапол, минаващ точно през базиликата „Сан Клементе“. Усилията, положени за откриването на мощите, са дългогодишни и колосални, но увенчани с успех и мощите на Кирил се връщат в базиликата „Сан Клементе“. Разбрахме, че гробното място на Свети Кирил не е точно известно, но това означава ли, че не се знае къде умира той?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Къде умира Свети Кирил Философ?
Фактът, че точното местоположение на гроба на светеца, благодарение на когото имаме писменост и повод да се гордеем, „че и ний сме дали нещо на света“, означава ли, че историята мълчи и по повод на жизнения му път и мястото на смъртта му? Всъщност за живота на Свети Кирил се знае достатъчно, както и за кончината му.
Къде се намират мощите на светите братя Кирил и Методий?
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Известни са ролята му на преподавател в Магнаурската школа и тази на патриаршески библиотекар, църковно-политическата му дейност, мисиите му при хазарите, аланите, Рим и Панония, както и тази във Великоморавия по поръчка на императора и по искане на великоморавския княз Ростислав, където двамата братя са били натоварени със задачата да разпространяват християнството на славянски език и която мисия е ключова за книжнината и писмеността.
Известни са усилията им по създаването на глаголицата, като повечето исторически извори сочат, че през 855 г. в манастира „Полихрон“ Светите братя Кирил и Методий започват подготовката по създаването на графична система, отразяваща особеностите на славянския език, а окончателното завършване на тази азбука, наречена глаголица и станала по-късно основа за създаването на кирилицата – съвременната ни азбука, е през 862 – 863 година.
Краткият живот на Свети Кирил оставя историческа следа, а делата му са път към безсмъртието. Приживе е канонизиран за светец и за равноапостол от Православната и от Римокатолическата църква и приема монашеското име Кирил, с което остава и по-известен. Почива на едва 42-годишна възраст в Рим на 14 февруари 869 година, като криптата на базиликата „Сан Клементе“ в Рим е последният му дом, където е погребан. Точното местоположение на гроба му е единствената загадка, която остава неразгадана.