Създателят на глаголицата – първата славянска писменост, пред чиито дела се покланяме на 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета, култура и на славянската книжовност, е Константин Философ. Останал в историята по-познат с монашеското си име Кирил, християнският просветител, канонизиран за светец приживе, е роден през 827 г. в Солун, Византия в семейството на висш византийски военачалник и помощник-управител на област Солун, познат в България с името Лъв.
И докато мястото му на раждане и семейството му са известни, то за етническия произход се водят спорове дали е български, ромейски, славянски, или смесен. Неизвестен е и гробът на Свети Кирил – някъде из Долната базилика на „Сан Клементе“, но точното местоположение остава неразрешена загадка въпреки положените усилия да бъде открит.
Вярно ли е, че братята Кирил и Методий са от български произход?
Плоча с името на Свети Кирил е поставена на произволно място, а мощите му – малка кост от пръста му – са открити от проф. Ленард Бойл в параклис на стара аристократична фамилия в Италия през 1858 година.
Наложило се е да бъдат скрити там по време на нахлуването на Наполеон в Италия и поради намеренията му да построи път, водещ директно към Неапол, минаващ точно през базиликата „Сан Клементе“. Усилията, положени за откриването на мощите, са дългогодишни и колосални, но увенчани с успех и мощите на Кирил се връщат в базиликата „Сан Клементе“. Разбрахме, че гробното място на Свети Кирил не е точно известно, но това означава ли, че не се знае къде умира той?
Къде умира Свети Кирил Философ?
Фактът, че точното местоположение на гроба на светеца, благодарение на когото имаме писменост и повод да се гордеем, „че и ний сме дали нещо на света“, означава ли, че историята мълчи и по повод на жизнения му път и мястото на смъртта му? Всъщност за живота на Свети Кирил се знае достатъчно, както и за кончината му.
Къде се намират мощите на светите братя Кирил и Методий?
Известни са ролята му на преподавател в Магнаурската школа и тази на патриаршески библиотекар, църковно-политическата му дейност, мисиите му при хазарите, аланите, Рим и Панония, както и тази във Великоморавия по поръчка на императора и по искане на великоморавския княз Ростислав, където двамата братя са били натоварени със задачата да разпространяват християнството на славянски език и която мисия е ключова за книжнината и писмеността.
Известни са усилията им по създаването на глаголицата, като повечето исторически извори сочат, че през 855 г. в манастира „Полихрон“ Светите братя Кирил и Методий започват подготовката по създаването на графична система, отразяваща особеностите на славянския език, а окончателното завършване на тази азбука, наречена глаголица и станала по-късно основа за създаването на кирилицата – съвременната ни азбука, е през 862 – 863 година.
Краткият живот на Свети Кирил оставя историческа следа, а делата му са път към безсмъртието. Приживе е канонизиран за светец и за равноапостол от Православната и от Римокатолическата църква и приема монашеското име Кирил, с което остава и по-известен. Почива на едва 42-годишна възраст в Рим на 14 февруари 869 година, като криптата на базиликата „Сан Клементе“ в Рим е последният му дом, където е погребан. Точното местоположение на гроба му е единствената загадка, която остава неразгадана.