Театърът – онази магия, която завладява душите ни, пуска своите корени в сърцата ни и оставаме запленени завинаги. Онова живо изкуство, старо, почти колкото света, но безкрайно и неувяхващо като него.
Днес театърът има свой дом, своя сцена, но така ли е било в миналото? Къде са се провели първите театрални представления в България и какви трудности са били преодолени, за да се наслаждаваме днес на това вълшебно, всепоглъщащо изкуство?
Първите театрални представления в България – историята проговаря
1856-а. Официалната рождена дата на родния театър. Именно в тази година в знойното августовско лято е изиграно първото представление в България. Градът е Шумен, а театралното представление е „Михал”.
Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Много труд е вложил, много безсънни нощи е прекарал Сава Доброплодни – местен учител, за да преработи от гръцки на български език и да направи подходяща тази комедия за театъра и родната публика. Сава бил учител, а учениците му влезнали в ролята на актьори. Историята разказва, че първите театрални представления в България са били истинско зрелище, празник, събрал и българи, и турски военни, и чужденци пред оживялата сцена.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
Защо обаче наричаме 1856 година официална рождена година на първите театрални представления в България? Защото различни източници като пътеписът „Пътешествие в Полша и други места…”, издаден през 1830 година, сочат, че в Шумен е имало представления още тогава – преди 1830 г., тоест години по-рано от 1856-та. Те навярно са били с по-малко актьори и на гръцки език, поради което можем да приемем, че първите театрални представления в България на родния език са именно през 1856 година в Шумен.
Ако се чудите къде се провежда първите театрални представления в България като сграда, а не като град, в който са наблюдавани, то това са читалищата. Те са били и са дом на актьорите и културата и в миналото, и днес. До 1898 г. старата читалищна сграда в Шумен е приютявала представленията в града. Специално за тях е поръчана театрална завеса за сцената, изработена виенските художници Макс Хагендоф и Водянски. Тази завеса и днес пази спомена за онези първи години на театъра у нас и може да бъде видяна в читалище „Добри Войников” в града, където се съхранява.
История на първата постоянна театрална група в България
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Още: Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
До 1910 година постановките се играели от актьори доброволци – учители, ученици, граждани или актьори, които обаче нямали своя постоянна трупа. Първата такава е създадена благодарение на финансиране от шуменското читалище „Архангел Михаил”. Кръстена е „Български свободен театър”, а неин създател е Сава Стоянов.
Историята на професионалния театър в България
Години след изиграването на първите театрални представления в България, през 1881 година, е създаден първият професионален театър в България. Градът е Пловдив, а двама французи, собственици на хотел, с цел привличане на клиенти и открояване от конкуренцията създават сграда за представления в двора на хотела си. Това е първият театрален салон в България и той се казва „Люксембург“.