Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде се намира най-малкият град в България?

01 ноември 2023, 09:44 часа

В България има 257 града, от които 20 са с население под 2000 жители.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Знаете ли кой е най-малкият сред тях?

Най-малкият град в България е Мелник с население от 234 жители.

Разположен е по югозападните склонове на планината Пирин, на височина 400 м, на 22 км от Сандански и на 83 км от Благоевград.
С какво привлича днес Мелник:
* с живописното си местоположение
* красиви възрожденски къщи
* мелнишкото вино

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Мелнишките пирамиди

Пътувайки към малкото градче, отдалеч ще видите красивите Мелнишки пирамиди, разположени в пределите до Пирин планина. Представляват естествен феномен, сравнително рядко явление в целия Балкански полуостров. Те са едни от най-впечатляващите природни забележителности в България и едни от най-често посещаваните скални пирамиди в страната. Обхващат площ от около 50 кв. км и са разделени условно на три дяла - Роженски, Мелнишки и Кърлановски пирамиди.

Впечатляват с огромните си размери, стръмни склонове и приказните гледки, които се откриват от тях. Смята се, че са се получили след процес на ерозия на глинените почви в региона и до ден днешен продължават да променят своята форма.

Кой български владетел сам се сравнява с Александър Велики?

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Мелнишките къщи

През античността тук има тракийско селище, по-късно - римско, което продължава да съществува и в пределите на Източната Римска империя. Най-ранното изследвано от археолози селище от тази епоха е от IX-X в. Неговата крепост, допълнително защитена от стръмнини и пропасти, се оформя като важен стратегически пункт в района. През 1014 г. градът е завладян от византийците и губи ролята си на административен център.
Предполага се, че името Мелник е от славянски произход и идва от думата “мел” - бяла глина, креда, с която се означават скалите, сред които е разположен градът.

Мелник процъфтява по време на Втората българска държава. От 1208 до 1230 г. попада във владение на болярина Алексий Слав (племенник на Петър, Асен и Калоян), който, след узурпирането на престола от Борил, се обявява за самостоятелно владетел - деспот. Около 1212 г. той превръща Мелник в своя столица. В този период тук се разгръща значително гражданско строителство.

През 1230 г. княжеството на Деспот Слав е присъединено към българската държава, управлявана от цар Иван Асен II, а епископията от Мелник е преместена в град Струмица. В периода XVI-XIX в. Мелник е водещ стопански и културен център на района. Особено силно развитие бележат лозарството, винарството, занаятчийството, търговията и просветната дейност.

Кое е последното българско въстание преди Освобождението

След Освобождението (1912-1913 г.) градът остава околийски град, но през 1925 г. административният център се премества в село Свети Врач (днес град Сандански). 

През 1964 г. Мелник е обявен за културно-исторически резерват, а през 1968 г. за историко-археологически и архитектурно-художествен резерват, който включва и Мелнишките пирамиди.

Днес интерес представляват красиви старинни сгради сред които:

* Мелнишката крепост - средновековна крепост, разположена близо до града, на хълма Свети Никола. Датира от началото на XI в. Преустроена е през XII в. по време на управлението на деспот Алексий Слав.
* Кордопуловата къща - най-голямата възрожденска къща на Балканския полуостров, запазена до днес. Построена е специално за производство, съхранение и търговия на вино. Принадлежи на богатата гръцка фамилия на търговци Кордопулос. В къщата могат да се видят венециански стенописи, дърворезби и стъклописи, както и огромни бъчви за съхранение на мелнишко вино.
* Пашовата къща - интересна възрожденска къща, типичен представител на мелнишката къща. До началото на 90-те години тук се помещава Историческия музей на града. Днес къщата е реституирана.
* Историческият музей - представя основния поминък на района - винопроизводството от местната мелнишка лоза. Представени са снимки на мелнишки изби, бъчви и др., свързани с обработката и съхраняването на мелнишкото вино. Музеят притежава богата сбирка, която представя градския живот и бит през Възраждането.

Кой е най-големият град в България след Освобождението?

Мелнишко вино

Мелник е известен по цял свят с хубавото си вино. Уникалният сорт Широка мелнишка лоза вирее само в този край благодарение на благоприятното съчетание на почти средиземноморски климат с мека и топла зима и горещо лято, уникални почви и природни дадености. Още през Средновековието виното от Широка мелнишко лоза е високо ценено.

Сервирало се на трапезата дори на западни благородници, а консумацията му е била истинска привилегия.
Търговците снабдявали югозападните български земи с европейски стоки като стъклена посуда, порцеланови съдове, накити, фини платове. Открита е информация, че виното от Широка мелнишка лоза е достигало до Париж, Барселона, Ливърпул Генуа, Венеция. За него се говори дори, че е било любимото вино на Чърчил.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес