От край време хлябът е сред основните храни, присъстващи на трапезата у нас.
Погачата е вид хляб, приготвян във всяко българско семейство и обикновено се свързва с различни празници.
Печенето на погачата не е проста работа, а си е цяло изкуство. Особено, ако очакванията ни накрая са много големи.
За да се получи перфектната погача, са нужни не само опит и майсторлък при самото месене, но и трябва да се овладеят тънкостите на печенето.
Много домакини се притесняват, че няма да успеят да изпекат погачата и накрая няма да е пухкава и въздушна.
Най-напред трябва да се съобразят с големината на тестото, но не бива да пренебрегват и самата фурна.
Общото правило е 1 кг втасало тесто да се пече за 40-45 минути. Когато хлябът придобие златист загар, може да се извади от фурната.
Идеалната погача е с хрупкава коричка отвън и мека сърцевина. Желателно е да я сложите в предварително загрята фурна на 220 градуса. След 15 минути трябва да намалите градусите до 180 и продължавате да печете до пълната ѝ готовност.
Не е за предпочитане да използвате функцията “вентилатор”. Когато питката започне да прегаря отгоре, не се колебайте да я покриете с фолио или обикновена хартия за печене. Така ще я спасите от изгаряне.
Ако искате да разберете дали питката е готова, боднете я с клечка за зъби или дървен шиш. В случай, че по нея не остава тесто, това означава, че е готова за похапване.
Когато извадите погачата от фурната, напръскайте я със студена вода и я покрийте с кърпа. Оставете я да си почива за 15 минути и едва след това я поднесете на трапезата.
Всяка домакиня трябва да умее да меси погача. По-важно е обаче тя да бъде изпечена добре, за да може цялото семейство да ѝ се наслади.