Испано-френският художник Пабло Пикасо, чието пълно име, дадено при раждането, се състои от 20 думи, е един от основателите на кубизма и най-„скъпият“ художник в света. Невероятно талантлив и целенасочен човек, който работи много в области като графика, керамика, скулптура, оказа огромно влияние върху развитието и преосмислянето на изобразителното изкуство.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
„Алжирски жени - О“ е най-скъпата картина на П. Пикасо. Той я рисува под впечатлението от няколко картини, създадени от французина Йожен Дьолакроа, както на Анри Матис. Интересното в случая е, че от четката на Пикасо през 1955 г. излиза цяла поредица от творби, състояща се от 15 картини и много рисунки, озаглавени „Алжирски жени“; като за да избегне объркване, той обозначава всяка творба с индекси: „А“, „В“, „C“, „D“, „E“, „F“ и т. н. Прави впечатление, че през подготвителния период той нарисувал повече от 90 ескиза, необходими за създаването на картините.
Но с течение на времето за най-скъпа картина на великия Пабло Пикасо са се смятали различни негови творби.
Продават портрет на любовницата на Пикасо за 120 млн. долара
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
"Портрет на Анхел Фернандес де Сото", нарисувана 1903 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
По-известна като „Любител на абсента“, картината изобразява приятел на Пабло Пикасо, испански художник, голям почитател на абсента, който не оставя голяма следа в историята на изкуството - но остава за векове върху платното на майстора. Творбата е включена сред най-скъпите картини на Пикасо през 2010 г., след като се продава на търг в Christie's за 51,6 млн. долара. Тя е предложена на търг от англичанин, известния композитор Андрю Лойд Уебър. Кой сега притежава шедьовъра, все още не е известно. Анонимен купил картината по телефона.
„Младо момиче с кошница цветя“, нарисувана 1905 г.
Великолепна картина от така наречения „розов” период на Пикасо. Момичето е изобразено голо с наниз от перли около врата и розова панделка в тъмната си коса. В ръцете й е кошница с червени цветя. Тази работа някога е била в колекцията на Рокфелер. През 2018 г. е купена от анонимен на търг на Christie’s за 115 млн. долара.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Любопитното е, че самият художник продал тази творба на галериста Кловис Саго за смешните 75 франка.
"Момче с лула", 1905 г.
Друга снимка от "розовия" период. Пикасо току-що се бил преместил в Монмартър. Дълго време собственик на картината е американският колекционер и магнат Дж. Уитни. На търг в Sotheby's началната цена за шедьовъра била 70 млн. долара. Но картината била продадена за рекордните $104,1 млн. Рекордът се задържал повече от 6 години.
Единствената, която напусна Пикасо: почина Франсоаз Жило
"Сън", 1932 г.
Много лична работа на майстора. На платното е неговата любима Мари-Терез Валтер. Тя седи, главата й е наведена, а лицето й излъчва мир и спокойствие: или дреме, или се наслаждава на състоянието си – тъкмо чака дете от Пикасо. Картината е продадена през 2013 г. на ръководителя на инвестиционен фонд Стивън Коен за 155 млн. долара.
"Алжирски жени", 1955 г.
Както вече уточнихме, това дори не е една картина, а поредица от късни творби на майстора – които той самият обозначава по азбучен ред от "А" до "О". Последната версия, наречена „O“ – най-скъпата, е продадена за 179,3 млн. долара през 2015 г. в Christie's. Пикасо създава цялата поредица под впечатлението от прочутата картина на Йожен Дьолакроа „Алжирски жени в техните покои“ от 1834 г., която изобразява наложници; и, разбира се, под влияние на „Одалиските“ на Анри Матис. Моделът във всичките картини е последната съпруга на Пикасо, Жаклин Роке, която е с 46 години по-млада от художника.