Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко сол на ден е полезно и как да не прекаляваме

04 май 2022, 20:30 часа

Как да зачеркнем от менюто си чипса, соевия сос, готовите супи или замразените пици? Повечето хора изобщо не могат да си представят живота без сол. Но точно това практикува от над 30 години сегашният здравен министър на Германия Карл Лаутербах, защото е убеден, че това е по-здравословно.

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Трябва ли да се откажем напълно от солта, ако искаме да сме здрави? „Не, това изобщо не се налага“, твърди лекарят-диетолог и ръководител на Центъра Medicum в Хамбург Матиас Ридл. „Но трябва да консумираме солта с мярка“, категоричен е той.

Човешкото тяло се нуждае от сол, но в ограничени количества

Солта е жизнено необходима. Нейната химическа формула е натриев хлорид - особено натрият е важен за човешкото тяло, защото е необходим за поддържането на важни функции: той регулира водния баланс, дейността на нервната система и мускулите и подпомага храносмилането. За да изпълнява тялото всички тези функции, се нуждаем от около 1 грам сол. Ще рече, че в умерени количества солта е полезна.

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Една чаена лъжичка сол на ден

Според препоръките на Световната здравна организация (СЗО) дневната доза сол не бива да надхвърля 5 грама. Това е колкото една равна чаена лъжичка сол. "Дори само с една замразена пица се надхвърля това количество“, казва Ридл. Същото се отнася и до две супени лъжици соев сос. Не е проблем, ако по изключение надвишим това количество. Но много хора редовно преминават препоръчителната граница от 5 грама сол на ден, допълва експертът.

Особено в Източна и Централна Азия хората консумират повече от необходимите количества сол. В Китай например среднодневното количество е почти 11 грама – тоест двойно повече от онова, което препоръчва СЗО. Но и в много европейски страни, в това число Германия, Португалия и Италия, а така също и в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия се надвишава препоръчителната дневна доза.

Солта води до високо кръвно налягане?

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола

Изследвания потвърждават, че приемът на повече от 5 грама сол на ден вреди на здравето. И най-вече се отразява зле на кръвното налягане. Солта се разтваря във водата, с което повишава налягането в кръвоносните съдове и води до по-голям риск от инсулт или инфаркт. Но солта съвсем не е единственият фактор, който влияе на кръвното налягане. Сред другите са например движението, стресът, предишните заболявания и хранителните навици, казва лекарят Матиас Ридл.

Само около една трета от хората обаче реагират чувствително на количеството консумирана сол. Ще рече, че организмът им реагира положително, ако консумират по-малко сол. Другите 2/3 от хората са резистентни на сол – при тях няма връзка между приеманите количества сол и кръвното налягане. Но дори и те не бива да превишават препоръчителната доза от 5 грама сол на ден, тъй като това води и до други здравословни проблеми.

Бъбреците, например, започват да работят усилено и са принудени да отделят излишните количества сол, което ги натоварва ненужно. А това понякога води и до бъбречна недостатъчност. Освен това солта променя микробиома на червата. Под нейно влияние намалява броят на млечно-киселите бактерии, които въздействат на възпаленията и автоимунните заболявания. Освен това солта увеличава риска от рак на стомаха и от остеопороза.

Как да отвикнем

Солта повишава апетита и е основен фактор да приемаме повече от необходимата храна. В този смисъл по-голямата консумация на сол води и до наднормено тегло.Приемът на сол в крайна сметка е и въпрос на навик. Ако редовно консумираме по-големи количества, езикът ни свиква с този вкус и ни кара да искаме още по-солени ястия. И обратното: системната употреба на по-малко сол позволява да отвикнем от нея. Но докато стигнем до този здравословен баланс, се нуждаем от щипка… търпение.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес