Всяка техника на плуване изисква точно спазване на комплекс движения. И всеки от тези комплекси се нарича плувен стил. Те са общо пет. Два от тях обаче по погрешка биват смятани за един.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Кроул - царят на скоростта
Още: 127 дни до Париж 2024: Невъзпятият герой, който позлати Фелпс и разби френските надувковци (ВИДЕО)
Ако за вас е важно да се научите да плувате бързо, тогава трябва да овладеете стила кроул. Той създава най-малко съпротивление и тялото леко се плъзга във водата. Този стил на плуване се препоръчва за укрепяване на мускулите на тялото, раменния пояс и развитие на дихателната система.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Движенията в стил кроул
- Ръце. Плувецът, докато е във водата, прави редуващи се махове с ръце, повдигайки ги от водата. В същото време очертава кръг. Започва покрай тялото под вода и завършва със спускане на ръцете пред себе си.
- Крака. Движенията наподобяват редуващи се удари по топката. Натоварването на краката е незначително.
- Тяло. За да изхвърли ръка от водата и да я повдигне над главата, очертавайки кръг, успореден на тялото, плувецът трябва леко да завърти тялото (сякаш лежи настрани). Това движение натоварва коремните мускули.
- Дишане. Главата на плувеца е под водата, на всеки 15 метра се обръща настрани, за да си поеме въздух и да издиша във водата. Това перфектно тренира белите дробове.
Свободен стил - да не се бърка с кроул
Повечето хора, които не се занимават с плуване на професионално ниво, смятат, че свободният стил и кроулът са синоними. Това обаче е вярно само отчасти.
Плуването в свободен стил означава, че плувецът може да използва различни методи на плуване по цялото разстояние.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Бътерфлай - силата на делфина
Ако първите два стила споделят първото място в параметъра „скорост“, то бътерфлай заема почетното второ място. Разликата обаче е незначителна. Струва си да тренирате бътерфлай, ако искате да поддържате цялото си тяло в тонус. А също и, ако жадувате за значителни натоварвания, сравними с най-тежките щанги във фитнеса.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Движения в стил бътерфлай
- Ръце. Движението се извършва с двете ръце синхронно. Те се изхвърлят едновременно от водата покрай тялото и се потапят пред главата.
- Крака. Един от начините е да имитирате движенията на жабешки крака. Вторият е имитация на движение на опашка на делфин. И двата варианта осигуряват мощно задвижване.
- Тяло. Работата с тялото наподобява вълна. При загребване с ръцете, гърбът ви се издига над водата, а тазът потъва. След това – обратно.
- Дишане. Когато изхвърляте ръцете си за загребване, главата ви се потапя във водата. Спортистът трябва да си поеме въздух преди това. Понеже скоростта на потапяне и движение е висока, плувецът диша, както при бягане - интензивно.
- Използвайки стила бътерфлай, ще тренирате всеки мускул в тялото си. Издръжливостта ви ще се увеличи
Гръб
Ако искате да укрепите мускулите на гърба си, този стил е за вас. Почти напълно и огледално повтаря техниката на движение на кроула. Затова другото му название е „кроул на гръб“.
Единствените разлики са, че:
- при маховете ръцете са напълно изпънати;
- лицето е над водата, натоварването на шията е по-малко;
- общата скорост е по-ниска.
След като овладеете този стил, ще поддържате физическата си форма без интензивни упражнения. Никога няма да ви боли гърбът.
Още: Гордост! България има двоен световен шампион по плуване в ледени води (ВИДЕО)
Бруст - бавен, но сигурен
Важна характеристика на стила е развитието на издръжливост и сила в краката. Техниката на бруст е сравнима с движенията на жаба. Ръцете и краката не напускат водата и едновременно се разтварят настрани.
Смята се, че този стил е труден за хора, които изобщо не знаят как да плуват. Него обаче използват повечето жени. Затова можем да кажем, че трудността е субективно понятие.
Още: Габи Георгиева пред Actualno.com: Финал в Париж ще бъде равностойно на медал (ВИДЕО)