Христо Ботев е една от нашите светли личности. Той остава в историята ни по много различни начини - и като поет, и като революционер. Така че е интересно да видим колко населени места са кръстени на този велик българин. Ето кои са те:
Колко населени места са кръстени на Ботев
Отговорът на този въпрос е - 1 град + 5 села в рамките на нашата страна. Ето кои са те:
Още: Кое е първото публикувано стихотворение на Христо Ботев
1. Ботевград
Повечето от вас са се сетили веднага за единствения град, който носи името на легендарния ни сънародник. С население около 20 000 души, намиращ се само на 60 км от столицата ни, Ботевград е място, което всеки трябва да посети. Ето повече за неговата история:
История на Ботевград
Още: Как Христо Ботев успява да впечатли капитана на Радецки?
Ботевград е носил различни имена през вековете на своето съществувани. Сега ще ги разгледаме:
- Зелин се смята за най-старото запазено име на селището. То е същестувало в рамките на Първата и Втората ни държава, за което има запазена грамота от времето на цар Иван Шишман
- Самунджиево е следващато име, с което е познато селището. Това се случва вече в рамките на Османската империя. Това село има специален статут - чакърджийски, което му позволява да запази своето население.
- Орхание - Това е името, с което е познато селището сред повечето хора. Тук вече Самунджиево бива трансформирано като град през 60-те години на XIX век. Има изграден комитет на Васил Левски и в района се осъществява известният Арабаконашки обир през 1872 година. От тук преминават и заловените Ботеви четници през 1876 година в посока София.
- Иоаниград - Нямя грешка в изписването. Градът получава това наименование през 1930 година със Заповед 2820. Приема се, че е бил кръстен на царица Иоанна Савойска - съпругата на цар Борис III. Тъй като нейното име е изписване само с "И", а не с "Й" се смята, че е градът е носил за кратко нейното наименование. През 1934 година това е променено, като градът се кръщава на името на Ботев - заради връзката, която има с Ботевата чета.
2. село Ботево/ област Варна
Старото му име е Юшенлий и при промяната му на български е преценено да бъде кръстено на легендарния ни поет.
Още: Колко братя и сестри е имал Христо Ботев?
3. село Ботево/ област Враца
Историята тук е много интересна. Има останали сведения, че четата на Христо Ботев минава покрай селището по пътя си за Врачанския балкан. Трябвало да мине над река Бързина и по мост, носещ името "Тополова". Местното население го видяло, но той все още не бил толкова познат сред тях, но в тяхната памет е останал споменът за четата. Поради тази причина през 1884 година името на селото бива сменено от Бързински Соват на Ботево.
4. село Ботево/ област Ямбол
Още: Какво се случва със съпругата на Христо Ботев след смъртта му?
Старото му име е Чомлек кьой, което след Съединението е трябвало да бъде променено на български. Затова е избрано да носи наименованието Ботьово, а през 1956 е осъвременено на Ботево.
5. село Ботево/област Видин
Старото му име е Сабри паша кьой. След Освобождението бива сменено с българското му Ботево.
6. село Ботево / област Монтана
Тук ситуацията също е сходна. Старото му име е Черкез махала заради заселените в средата на XIX там от османските власти черкези. Бива променено след Освобождението.