Това вече не е спекулация: учените са открили, че заседналата работа увеличава вероятността от смърт от сърдечно-съдови заболявания с една трета и увеличава риска от обща смъртност с 16%. Ето как да не попаднете в тази тъжна статистика.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
За да намалят повишения риск от смърт, хората със заседнала работа се нуждаят само от 15-30 минути физическа активност на ден.
7 извинения, които хората са измислили, за да не спортуват
1. Нямам време
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Не е нужно да имате физическа активност всеки ден по два часа без прекъсване. Започнете с 10 минути на ден. Основното нещо е да развиете навик.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
2. „Много съм уморен след работа“, „Нямам енергия след учене“
С редовни упражнения след 2-3 седмици ще имате повече енергия от преди. Освен това не е необходимо да се тренира вечер. Събудете се 15 минути по-рано, това време е достатъчно за добра сутрешна гимнастика. И ако ходите една спирка, можете не само да увеличите активността си, но и да си починете.
5 ползи от физическата активност за хора над 60 години
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
3. „Аз съм далеч от спорта“, „Спортът не е моето нещо“
Никой не говори за големи спортове. Любителите на физическото възпитание понякога са много по-здрави от професионалните спортисти. Освен това, винаги можете да намерите занимание по ваш вкус: танци, скандинавско ходене , колоездене, ролкови кънки или водна аеробика.
4. „Имам наднормено тегло/болки в ставите – не мога.“
Да, бягането наистина е противопоказано тук. Но има и други дейности. Например плуване или бързо ходене, което е дори по-здравословно от бягането. Във всеки случай, преди да търсите извинения, обсъдете с Вашия лекар натоварването, което е приемливо за Вас.
5. „Нямам къде да тренирам“, „Нямам оборудване“
Добре е, когато фитнесът е близо до работата или дома. Но какво ще стане, ако нямате късмет? Тренирайте у дома. И винаги ще има инвентар. Например пластмасовите бутилки за вода могат да се използват и като дъмбели, и като тежести, ако ги завържете за краката си.
Ако апартаментът е тесен, тренирайте на спортната площадка близо до къщата си или просто се разходете. И при лошо време изкачването и слизането по стълбите в къщата ще бъде отлична кардио тренировка.
Полезна ли е редовната физическа активност за здравето?
6. „Отегчен съм от трениране.“
Слушайте подкасти и аудиокниги, докато тренирате, гледайте телевизионни предавания, докато ходите на бягащата пътека. Освен това, ако изберете дейност, която харесвате, няма да се налага да се забавлявате.
7. "Аз съм твърде стар"
Никога не е късно да се присъедините. Консултирайте се с лекар по физиотерапия. Специалистът ще избере индивидуален план за физическа активност и ще ви каже какъв тип упражнения да изберете въз основа на вашето здравословно състояние.