Продължителността на живота на четириногия джафкащ домашен любимец зависи не само от породата, но и от външните условия. Основно 5 фактора влияят върху продължителността на живота на кучетата.
Размер. По правило дребните кучета живеят по-дълго от големите.
Хранене. За животните това е основният фактор. Хранителното меню, наличието на витамини и други биологично активни вещества в храната увеличава живота им.
Активност. Активните кучета, които се разхождат 3 пъти на ден, живеят много по-дълго от пасивните кучета, които се разхождат малко.
Здраве. Правилните и навременни ваксинации, своевременното лечение на възникващи заболявания удължават живота на вашия четириног приятел.
Психология. Депресията често води до преждевременна смърт.
Трябва да се отбележи, че уличните безпородни кучета живеят много по-дълго от породистите, особено от популярните. Това се дължи на изкуствения подбор: чистокръвните се развъждат твърде често, те се израждат, губят имунитет и са генетично по-предразположени към различни заболявания. Докато при мелезите смесването на кръвта е максимално - така оцеляват най-здравите и силните.
Колко живеят дребните кучета?
Невъзможно е да се отговори точно на този въпрос - всяко куче е индивидуалност. Но средната продължителност на живота им е 13-18 години, което е един път и половина повече от тази на едрите породи. Това е изненадващо, защото според правилата на биологията трябва да е обратното: животът на дребните животни обикновено е много по-кратък от този на големите. Сърцето на домашната котка бие с честота 110-113 удара в минута, а на тигъра – с 40-50. Котките живеят 6-8 години, тигрите до 25. И така с всички представители на фауната. Защо дребните кучета живеят по-дълго от големите?
Няма ясен отговор. Има няколко хипотези, преобладаващата от които е хипотезата на американския биолог Краус. Като основна причина за ранната старост се посочва прекалено бързият растеж на малките кученца от едрите породи. В резултат организмът получава силна доза стрес, което се отразява негативно на цялостното им състояние. Бързият растеж е тясно свързан с активността на свободните радикали - източник на рак и други сериозни заболявания.
Друга хипотеза е тази на американския учен д-р Уудсън - той свързва преждевременното стареене с концентрация на растежния хормон, който вреди на общото състояние на организма.
Както вече споменахме, средната възраст на кучетата от дребните породи е 13-18 години. Но има и истински дълголетници, живеещи средно 18-20 години:
- джак ръсел териер;
- шин-цу;
- лхаса апсо;
- чи-хуа-хуа;
- австралийска овчарка.
Колкото по-активен е домашният любимец, толкова повече свободно пространство има, толкова по-бавно остарява. Например, четириногите ни бездомни приятели, обитаващи улицата, живеят около един и половина пъти по-дълго от домашните.
Как да си изберем най-доброто куче?
Колко дълго живеят кучетата у дома?
Отново всичко зависи от външни фактори: особено от храненето, броя, продължителността и интензивността на разходките, медицинските фактори.
Въпреки това, едрите домашни любимци, дори и при идеални условия в апартамента, живеят по-малко от уличните. Все пак жилищата не са за големи животни - природата не може да бъде измамена.
Главното са вниманието и отговорността. Вашият опашат член на семейството е живо същество, отдадено на вас до края на живота си. Обичайте го, грижете се за него и той ще ви се отплати за любовта!
Ето най-кратко и най-дълго живеещите породи кучета (в години):
Английски мастиф - 6
Ирландски вълкодав- 6.2
Бернско планинско куче- 7
Нюфаундленд - 7
Аляски маламут - 8
Канарско куче - 8
Маремо-абруцка овчарка - 8
Неаполитански мастиф - 8
Тибетски мастиф - 8
Шиба- 8
Японски мастиф - 8
Немски дог - 8.4
Дог от Бордо - 8.5
Булмастиф - 8.6
...
Австралийски копринен териер - 15
Басенджи - 15
Бостън териер - 15
Континентален той шпаньол - 15
Лхаса Апсо -16
Салуки - 16
Японски хин - 16.0
Френска болонка – 17.5.