Всяка дама е имала моменти, в които иска да промени нещо драстично в себе си и започва тази промяна с цвета на косата си. Но големият въпрос е колко често можете да боядисвате косата си? От правилния отговор зависи и как ще се отрази това на косата ви.
Какво прави с косата ви процесът на боядисване
Ето няколко често срещани вида бои за коса, които трансформират вашите кичури по различни начини:
• Временни бои: Както подсказва името, временните бои са предназначени да издържат за едно измиване с шампоан. Тъй като те временно оцветяват космите, те са най-малко вредни от всички бои за коса .
Съсипват я: 7 неща, които убиват вашата боядисана коса ден след ден
• Полутрайни бои: Полутрайните бои за коса не съдържат амоняк и пероксид, което означава, че обикновено остават върху кутикулите. Тъй като полутрайните бои издържат малко по-дълго от временните, те са популярни като корекции на корените за домашна употреба.
• Деми-перманентни бои: Те съдържат проявители, макар и в по-ниска концентрация от перманентните. Тъй като тези бои избледняват постепенно, те могат да издържат приблизително 24 измивания с шампоан.
• Трайни бои за коса: За трайна промяна на цвета. Те се използват с проявители, за да помогнат на пигментите да достигнат до кортекса и да премахнат естествения цвят на косата ви, преди да нанесат новия изкуствен нюанс.
Колко често можете да боядисвате косата си?
Колкото и красиви да са тъмните нюанси, акцентите и балаяжът, боите за коса, особено деми-перманентните и постоянните, могат да окажат влияние върху вашите коси. Тъй като проявителите подуват кутикулите, за да ги отворят, така че боята да може да навлезе в косъма. Това от своя страна увеличава порьозността на косата ви.
Топ 7 натурални съставки за боядисване на коса у дома
По- порьозната коса може бързо да абсорбира новия цвят, но за съжаление, това също означава увредена коса. В края на краищата силно порестата коса лесно губи влагата си, което води до сухота, къдрене, матов вид, чупливост и по-бързо избледняване на цвета.
Общото правило е боядисването да е веднъж на всеки 4-8 седмици. Тази честота варира в зависимост от фактори като вида на използваната боя за коса, конкретния използван цвят, скоростта на повторно израстване на косата ви и всички допълнителни третирания, които можете да приложите.
Например, ако сте изрусили косата си и искате да го направите отново, най-добре е да го разтегнете до 8-10 седмици след първото третиране. Когато става въпрос за повторно оцветяване, честотата обикновено е по-кратка. Стремете се към веднъж на всеки 2-3 седмици или колкото често препоръчва вашият стилист.
Как да поддържате новия си цвят и цялостното здраве на косата
Ето какво можете да направите, за да удължите живота на новия си цвят и да насърчите появата на здрава коса.
Какво да правите след неуспешно боядисване на косата?
• Вземете безопасни за цвета продукти
Нов цвят на косата означава нов режим на грижа за косата. Използвайте продукти, които могат да ви помогнат да запазите новия си цвят възможно най-дълго.
• Дайте приоритет на балсамите
Балсамите са неразделна част от вашата рутинна грижа за косата, особено след период на боядисване. Това е така, защото те овлажняват слоя кутикула и го изглаждат, за да сведат до минимум накъдрянето и порьозността.
• Защита срещу топлината
Тъй като боядисаната коса вече е доста крехка, за момента стойте далеч от инструментите за топлинно оформяне и опитайте да изсушите косите си на въздух, когато е възможно.
Вредна ли е боята за коса или е просто мит?
Мистерията е разрешена!
Както във всичко в живота, умереността е ключова. Твърде честото боядисване на косата може да съсипе кичурите ви. Придържайте се към препоръчителната времева линия от 4-8 седмици между процедурите за боядисване. Разбира се, този период от време може да бъде по-кратък или по-дълъг, в зависимост от това какво искате да постигнете в салона.
И все пак да знаете честотата на боядисване на косата не е достатъчно. Трябва също така да овладеете правилната грижа за боядисаните коси. Ако имате нужда от помощ в това отношение, можете да направите тест за коса за формули за защита на цвета в салона, който ви обслужва.