Редица продукти, традиционни за родната трапеза, оглавяват чужди класации и са търсени и предпочитани от потребителите далеч извън пределите на България, тъй като са изключително полезни и са доказали благотворното си въздействие върху организма.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/
Подобни храни, създадени с грижа за здравето и притежаващи ненадминати свойства, качества и ефективност, са например българското киселото мляко и медът. Наред с храните по върховете на световна класация се нареди и родна подправка, позната на трапезата на старите българи от векове, обичана, предпочитана и използвана и днес у нас – шарената сол.
Какво представлява шарената сол?
Знаете ли какво точно съдържа вкусната и ароматна българска подправка, която често слагате на трапезата си? Шарената сол съдържа кимион, червен пипер, мащерка, босилек, сушени листа от сминдух, чубрица и, естествено, сол. Комбинацията от няколко подправки и билки я прави толкова ароматна, въздействаща и придаваща екстра вкус на редица ястия. Балансът на тези подправки и изборът на такива, полезни за здравето, прави шарената сол и с благоприятно въздействие върху организма и средство за подпомагане на лечението на заболявания. Така например мащерката, вложена в шарената сол, е чудесна билка, която намира приложение при бронхит и заболявания на дихателните органи.
Коя класация оглави родната подправка?
Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб
Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов
Шарена сол. Снимка: Politikaner / CC BY-SA 3.0
Световноизвестният сайт Taste Atlas направи класация на подправките по света, в която българската шарена сол е на челно място. Тя е описана като традиционна българска подправка, позната от незапомнени времена, присъстваща на масата и използвана както за ястия, така и за хляб. Спомената е и традицията за посрещане на скъпи гости именно с хляб и сол. Във въпросната световна класация шарената сол изпреварва дори миксове от Мароко, Мексико, Ямайка, Индия, Япония, САЩ и редица други страни, известни с подправките си и културата си. Оценена е с 4.9 точки от 5 възможни по всички критерии, което ѝ отрежда почетното първо място и я превръща в поредния символ на кулинарното ни богатство и в повод за гордост.
Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?
Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи