Най-голямата по население страна в Близкия изток е Египет. Неговата столица е Кайро, а големите градове - Александрия, Луксор, Асуан, Порт Саид, Гиза.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Климат
Климатът на Египет е тропичен и субтропичен, а по средиземноморското крайбрежие - континентален. През зимата (от декември до февруари) температурата на въздуха е +20...+25°C, през лятото (от май до септември) +35...+40°C. През зимата и пролетта често духат сухите горещи ветрове „хамсин“.
Плувният сезон в страната продължава през цялата година: средната температура на водата през лятото е +26...+28 °C, през зимата +20...+22 °C. През зимата би било добра идея да вземете със себе си топли дрехи в Египет, тъй като след залез слънце температурата може да падне до +15 °C и по-ниска.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Как да избегнем проблеми?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
За дамите голите рамене и миниполите не са най-подходящото облекло извън територията на хотела. В самите хотели използвайте сейф - инцидентите с кражби не са рядкост. Не бива да пиете вода от чешмата или дори да си миете зъбите с нея - има голям риск да получите стомашно-чревно разстройство.
Не бива да плувате в Нил - има висок риск от заразяване с паразити. Пустинята също може да създаде неудобства с насекоми и змии - затова не забравяйте да носите високи обувки, когато отивате на сафари.
Египет е напът да свърже електрическите си мрежи с Европа през Гърция
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Плажове
Всички крайбрежни хотели, разположени в предградията на Александрия, имат собствени оборудвани плажове. В Хургада плажовете са удобни и полегати, но не всички хотели разполагат с излаз на морето, фин и чист пясък.
Плажовете на Шарм ел-Шейх само в специално изчистени зони (обикновено те са оградени с шамандури) са подходящи за ходене без чехли или обувки.
Шопинг
По правило от Египет се носят само сувенири: базалтови, гранитни или най-често рисувани алабастрови фигурки на древноегипетски богове, наргилета и папируси. В курортните зони по-голямата част от магазините и магазините нямат фиксирани цени. Затова съвет към туристите: пазарете се без никакво смущение. Първоначалната цена се намалява неколкократно.
Кухня и ресторанти
Египтяните се фокусират върху миризмите, а не върху пикантността на своите ястия: те щедро използват ароматни билки, а лютото се включва само от време на време, колкото да подчертае леко вкуса. Националните месни ястия включват разнообразие от кус-кус и яхнии, от зеленчуковите блюда трябва да опитате фалафел, „кошари“ (ориз, нахут, макарони, доматен сос) и класическия „фул медамес“ - задушен боб със зехтин, лук и чесън.
Не пропускайте да вкусите пържен гълъб, пълнен с каша. Гълъбите в Египет се отглеждат специално за кулинарни цели.
Напитките трябва да се поръчват без лед - понеже той често се прави от обикновена чешмяна вода, което може да бъде опасно.
Развлечения и забележителности
Египет има четири основни екскурзионни обекта и те са известни на всички: пирамидите, Сфинксът, храмовете на Луксор и Долината на царете.
След началото на войната: Безопасно ли е да се пътува до Египет и Йордания?
Пирамиди и храмове на Египет
Разположена близо до столицата, Гиза е основният магнит за туристите, защото тук се намират Сфинксът и най-големият пирамиден комплекс в Египет. А по-опитните „пирамидофили“ са нетърпеливи да видят най-древната пирамида – тази на Джосер, както и комплекса Дашур, построен по време на управлението на великия фараон Снофру.
И това, разбира се, без да споменаваме храмовете на Луксор или Карнак, забележителностите на Асуан или изсечените в скалите храмове на Абу-Симбел.
Египетски оазиси и природни резервати
Египетските оазиси са незаслужено лишени от внимание. Трите най-близки оазиси до Кайро са Ел Фаюм, Бахария с горещи извори и Бялата пустиня близо до Фарафра. Не по-малко популярен е Цветният каньон, разположен в Синай - причудливи скални скулптури, изваяни от ветровете.