Най-дългата планина в България пресича страната почти по средата и я разделя на две части - Северна и Южна България. От Стара планина извират едни от най-големите реки - Лом, Огоста, Малък Искър, Осъм, Янтра, Вит, Видима, Луда Камчия, Стряма, Тунджа, Нишава. Луда Камчия е единствената река, чийто водосборен басейн е изцяло развит в планината. Главното било на Стара планина се пресича само от две реки - Искър ( Искърския пролом) и Луда Камчия (в Лудокамчийския пролом).
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Коя е най-голямата река, която извира от Стара планина?
Тунджа
Река Тунджа е дълга 390 км, от които 350 км на българска територия. Нарежда се на 3-то място по дължина сред българските реки след Дунав и Искър. Тунджа е най-големият приток на Марица, в която се влива при град Одрин, Турция.
Реката извира от връх Юрушка Грамада, разположен в Калоферската планина, на изток от връх Ботев. Юрушка Грамада е известен още с името Юрушка чука и е висок 2136 м. Оттук извират Селската река и Капаклийската река, които след сливането си дават началото на река Тунджа.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Коя е най-дългата река в България?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Пътят на Тунджа
След сливането на Селската и Капаклийската реки, Тунджа продължава пътя си стремглаво, като се спуска на юг по дълбока и тясна долина със стръмни склонове и скалисто дъно. При град Калофер реката рязко завива на изток, а при село Осетеново навлиза в живописната Казанлъшка котловина. Продължава да тече спокойно в южната част на котловината, близо до Сърнена гора. Тук долината се разширява, а между село Виден и село Бузовград формира тесен пролом, където е построен язовир” Копринка".
В една от теснините на Межденишкия пролом се намира друг голям язовир на Тунджа - “Жребчево”. Оттук реката продължава да тече в широка долина, образувайки меандри, а югоизточно от Казанлък се разделя на два ръкава. След град Николаево реката прави голям завой, преминава през Межденик и образува живописния Межденишки пролом, след което навлиза в обширното Сливенско поле. Пресича Сливенското поле почти през средата, а при село Завой продължава рязко на юг към Ямболското поле. Малко преди да напусне България, реката формира красивия Стремски пролом, който разделя Сакар планина и Дервентските възвишения. Стига до Одрин, където се влива в Марица.
По течението на Тунджа в България и Турция са разположени общо 6 града и 27 села, сред които Калофер, Ямбол, Елхово, Павел баня, Николаево, Одрин.
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Коя е най-пълноводната река в България?
Легенда за Марица, Арда и Тунджа
Легенда разказва, че някога живели три сестри: Марица, Арда и Тунджа. Веднъж се скарали толкова жестоко, че цели три дни и три нощи продължавали кавгата. Накрая най-голямата от тях Марица предложила да спрат за една нощ и да поспят. А на сутринта тази, която първа се събуди, да повика другите и заедно да тръгнат да видят коя е най-бърза и първа ще стигне морето. Най-малката Тунджа не удържала на думата, събудила се рано и сама се забързала напред.
Когато Арда видяла, че Тунджа я няма, се втурнала да събуди Марица, която произнесла проклятието “Да даде Господ на Тунджа да върви и да клокоти, горите да си събаря, горите и планините и стогодишни дървета, селата да си облива, селяните да си разплаква и най-подире да върви”. Така и станало. Превърнала се Тунджа в река и оттогава все бърза напред и прокарва път, а двете й сестри вървят след нея, но я настигат и изпреварват. Накрая трите реки се събират на юг при Одрин, където Тунджа и Арда се вливат в Марица, която продължава на юг към Егейско море.