Планината на Орфей, магичните Родопи, в които, стъпил веднъж, оставаш завинаги запленен, са популярни не само с неописуемата красота и забележителностите, с редките животински и растителни видове, с китните селца и градове, съхранили неподправените и несравними бит, култура и история на родопчани, но и с гъстата и сложна речна мрежа,с водното си богатство и с едни от най-красивите и големи язовири в страната ни Широка поляна, Батак, Доспат, Голям Беглик, Кърджали, Въча и др.
Множеството реки, водещи началото си от Родопа планина или просто преминаващи през дивната ѝ снага, се вливат извън границата на страната ни – в Егейско море или в наша територия – в реките Места и Марица. Родопите са част от Беломорския воден басейн, като над 80% от оттокът е именно към река Марица – най-голямата река, извираща в България и една от най-големите реки у нас, които вият снагата си и през Родопите и през южните ни съседки Турция и Гърция, за да се влее в Бяло море. Приток на Марица е и най-голямата родопска река. Знаете ли коя е тя – коя е най-голямата река, извираща от Родопите?
Коя е най-голямата река, извираща от Родопите?
Деветата по дължина река у нас и най-голямата река, извираща от Родопа планина, е Арда, носеща в Античността името Артекс, а през Средновековието позната с благозвучното френско име Flum d'Art. 241 километра от дългата 272 км. най-голяма река, извираща от Родопите и отводняваща целите Източни Родопи и значителна част от Западните, са на територията на страната ни, което прави Арда вторият по дължина приток на Марица.
От своя страна, Арда също има десетки свои притоци, повечето от които са на родна земя и само малка част – гръцки. Арда преминава през 3 области в страната ни – Хасково, Кърджали и Смолян, 12 общини, 3 града и 38 села в България и през 9 села на територията на Гърция.
Това определя и подчертава стопанското значение на реката, чиито води се използват за задоволяване на разнообразни битови, промишлени нужди, риболов и отдих, производство на електроенергия и напояване на земеделски земи. Предимствата на реката са били познати и използвани още от Древността, когато по поречието ѝ издигали селища, първото от които датира от 6 хил. г. пр. Хр. Те процъфтявали, възползвайки се от благата на водите на Арда.
Коя е най-пълноводната река в България?
Извор на Арда
Разбрали коя е най-голямата река, извираща от Родопите, вероятно сте любопитни да разберете къде точно е изворът ѝ. Арда води началото си от подножието на Ардин връх в област Смолян – от карстовия извор Ардабаши, намиращ се близо до едноименното село Арда. При извора си тя е планински поток, който протича през местности със значителен наклон, а в долното си течение реката преминава през плитка и широка долина, заобиколена от обработваема земя. Множество проломи, долинни разширения и язовири бележат пътя на Арда, като три от най-популярните и големи язовири у нас са изградени именно по поречието на тази река.
Язовири по поречието на Арда
В средното течение на река Арда са изградени няколко язовира, най-големите три от които са Кърджали, Студен кладенец и Ивайловград. Язовир Ивайловград е близо до град Маджарово и след него започва долното течение на река Арда, което почти изцяло се намира в южната ни съседка. Само няколко километра, след като водите на Арда изтекат от язовир Ивайловград, реката напуска територията на България и навлиза в гръцка земя, за да премине през 9 села и завърши своя път, вливайки се в река Марица на турска територия съвсем близо до гръцкото село Кастаниес и недалеч от Одрин.