Постепенното накуцване и внезапната неспособност на кучето да се изправи или да ходи самостоятелно може да бъде причинено от много различни фактори. Въпреки че старостта може да играе някаква роля, вероятно има друга причина за слабостта на задните крака на кучето. Внезапните промени в мобилността им често са причинени от основно заболяване.
Опасни симптоми
Симптомите, че вашето куче изпитва слабост на задните крака, включват:
- Некоординирани движения или загуба на равновесие;
- Нестабилност и загуба на мобилност;
- Трудно ходене или по-бавна от нормалната походка;
- Болки в ставите или кучето многократно облизва ставата;
- Пълна или частична парализа;
- Задните крака на кучето са слаби и се тресат или треперят;
- Загуба на мускули и признаци на атрофия;
- Кокалчета на пръстите на задния крайник;
- Вокализиране при болка или изпадане в стрес или възбуда;
- Вашето куче не може да ходи, да става или да се движи, това може да е постоянно или да идва и да си отива;
- Фекална или уринарна инконтиненция.
Още: Каква е причината някои кучета да вият през нощта?
Кучетата, които изпитват един или повече от изброените симптоми, трябва да посетят ветеринарен лекар за незабавна грижа и лечение. Кучетата, които получават незабавна ветеринарна помощ, ще имат по-голям шанс за пълно възстановяване.
7 причини за слабост на задните крака при кучета
Има много условия, които могат да повлияят на силата на краката на кучето. Ето седем от най-честите причини за слабост на задните крака при кучета.
1. Заболяване на междупрешленните дискове
Още: Какви са основните разлики в поведението между кучета и вълци?
Внезапната парализа при кучета често може да бъде приписана на заболяване на междупрешленните дискове. Повечето кучета са диагностицирани с внезапна загуба на подвижност от заболяване на междупрешленните дискове след период на упражнения. Доста обичайно е задните крака на кучето да колабират и дори да се парализират след дискова херния. Заболяването на междупрешленните дискове е състояние на гръбначния мозък, което причинява силна болка в гърба и парализа при кучета, често с малко или никакви предупредителни признаци. Това състояние изисква спешно ветеринарно лечение и операция за коригиране на проблема. Това заболяване се наблюдава най-често при дакели, но други засегнати породи включват гончета, ши-тцу и бишон фриз.
2. Фиброхрущялна стеноза или FCE
FCE е спинален инсулт, който възниква, когато малко парче хрущял блокира артерия. Кучетата, претърпели FCE, ще имат внезапна загуба на функция на задните крака с леки признаци на болка. Кучетата с FCE могат да бъдат парализирани в единия заден крак, а не и на другия. Това най-често се наблюдава при кучета от по-големи породи като лабрадори и немски овчарки.
3. Кучешки артрит
Още: Герой на Украйна: Белгийска овчарка е открила телата на над 120 изчезнали души (ВИДЕО)
Артритът е болезнено състояние на ставите, което най-често засяга кучетата, когато остареят. Артритното възпаление причинява силна болка в ставите, която може да ограничи движението на кучето, правейки всяка стъпка болезнена.
4. Лумбосакрална стеноза
Лумбосакралната стеноза е състояние, което бавно засяга функцията на краката на кучето поради гръбначния натиск, причинен от стесняване на гръбначния мозък, често от натиск от тъкани като разкъсани междупрешленни дискове, тумори, фрактури и тежък остеоартрит. Кучетата със спинална стеноза трудно се изправят и клатят, когато ходят. Някои кучета могат да изпитат силна нервна болка и в задните си крака. Това състояние е много болезнено и може да доведе до уринарна и фекална инконтиненция и парализа на опашката.
Още: За кои кучета се смята, че живеят най-дълго?
5. Дегенеративна миелопатия
Известна също като ЗД, дегенеративната миелопатия е прогресивно състояние на гръбначния стълб, което води до слабост на задните крака и парализа при кучета. Дегенеративната миелопатия е най-често срещана при големи кучета като немска овчарка, но може да засегне и много други породи кучета.
6. Пателарна луксация
Заболяване на коляното, при което коляното на кучето се плъзга и излиза от мястото си. Клиничните признаци на луксация на пателата включват задържане на крайника във въздуха и подскачане като зайче.
7. Рак
Неоплазия или рак могат да се образуват в дългите кости на задните крайници, таза или структури на меките тъкани като нерви и хрущяли. Раковите образувания могат да се развиват бавно и постепенно да притискат нервите или да се появяват много бързо, като остеосарком (наблюдаван най-често в костите на пищяла и фибулата при по-големи кучета като ротвайлери). Остеосаркомът може да причини накуцване, нежелание да се носи тежест на крайника, и дори да причини спонтанни фрактури на крака, ако ракът стане твърде напреднал.
Още: Внимавайте с тях - ето кои кучета се смятат за най-злобни