Зехтинът – растителна мазнина извличана от маслините, е здравословна алтернатива на вредните мазнини. Популярен със здравословните си ползи, намиращ широко приложение в продуктите за красота, неотменима част от средиземноморската диета, част от обредите и обичаите както на християните, така и на юдеите, зехтинът е отличен избор както за салатите ви, така и за ястията.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
За да се възползвате максимално от качествата му, следва да сте информирани кой зехтин е подходящ за суровоядство и кой зехтин е най-добър за готвене. Многообразието от брандове и видове зехтин, предлагани на пазара, прави избора не по-лесен, а по-труден и обърква потребителя, застанал пред щанд със стотици бутилки зехтин. Вижте кой зехтин е най-добър за готвене и защо да изберете именно него.
Кой зехтин е най-добър за готвене?
Притеснявате се да замените традиционното слънчогледово масло, което използвате в кухнята за готвене, със зехтин, защото не знаете кой е подходящ за топлинна обработка и кой е най-добрият за печене и пържене? Открийте всички тайни и тънкости на готвенето със зехтин, за да се възползвате максимално от ползите му и от несравнимите му вкусови качества.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
11 доказани ползи от консумацията на зехтин
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Като най-добър за готвене и неизменна част от средиземноморската кухня е сочен зехтинът екстра върджин, който е универсален – подходящ е както за салатата, така и за топлинна обработка. Съществуват митове, които сочат, че зехтинът не е подходящ за готвене, тъй като започва да дими при невисоки температури. Тези митове са развенчани от десетки научни изследвания по темата през последните години и се оказват напълно неверни.
Вярно е, че точката на дим на зехтинът е по-ниска от тази на мазнините, с които сме свикнали да готвим, но това далеч не означава, че зехтинът не е удачен за топлинна обработка, тъй като окислителната стабилност е по-важна, а зехтинът е по-стабилен за готвене от много други масла. Оксидативната стабилност на зехтина най-вероятно се дължи на щедрото съдържание на антиоксиданти в него. Окислителната стабилност е свързана с това колко устойчиви са маслените мазнини на реакция, когато са изложени на кислород, топлина и светлина и по тези критерии зехтинът се оказва отличен избор за топлинна обработка, изпреварващ множество други традиционни за приготвяне на ястия масла.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Това важи най-вече за зехтина екстра върджин, който е богат на мононенаситени мазнини, устойчиви на топлина. Тези мононенаситени мазнини правят зехтина и толкова полезен избор за трапезата и имено на тях се дължи благотворното въздействие на зехтина върху здравето.
Ползи от консумацията на зехтин или защо да готвим със зехтин
Освен кой зехтин е най-добър за готвене друг въпрос, вълнуващ живо домакините, е защо да готвят със зехтин, какви ползи за здравето носи това. Сред основните ползи от зехтина са:
- доставя на организма антиоксиданти и полифеноли, които макар да намаляват при топлинна обработка, все пак остават повече в сравнение с тези в други масла,
- подпомага поддържането на здравето на сърдечно-съдовата система,
- зехтинът е подходящ и за печива, като не само добавя вкус към сладки и тестени изкушения, но и гарантира, че ще останат меки и няма да изсъхнат и да загубят вкусовите си качества, дори да не са приготвени същия ден,
- запазва огромна част от хранителните си качества дори при температурна обработка на високи градуси,
- доказани са и ползите от консумацията на зехтин за здравето, сред които противовъзпалителните му свойства, участието му в поддържането на кръвното налягане в нормални граници, участието му в поддържане на нивата на лошия холестерол ниски, а на добрия – високи, както и способността му да минимизира риска от инфаркт и инсулт.
Статията има само информативен характер.