Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-малкият град в България?

15 май 2023, 13:22 часа

Близо до границата ни с Гърция има един град, чието население е толкова малобройно, че броят на жителите му е по-малък от този на редица малки селца, град, чиято история обаче е толкова „голяма“ и впечатляваща, че с лекота изтрива малките му размери и го прави „голям“ и величествен. Град, съхранил в летописите си спомена за славното минало и все още живеещ с надежда за светло бъдеще.

Град, който целият е част от Стоте национални исторически обекта в България, но не защото е прекалено малък, за да бъде делен, а защото всяко кътче в него има своята история, която му заслужава това място. Представяме ви най-малкия град в България, скътан в югозападните поли на Пирин само на 20 километра от Общинския град Сандански.

Най-малкият град в България – истории за съпреживяване

Мелник – най-малкият град в България, разположен в живописна местност на 437 метра надморска височина, се гордее както с историята, така и с културата си. Макар градчето да е малобройно и да се топи все повече с годините – от 552 местни жители при първото преброяване на населението през 1934 година на 252-ма през последното преброяване през 2021 година – то  е магнит за туристите.

Мелник, център на Мелнишката епархия, основана в XIII век, днес се гордее с Роженския манастир, разположен на едва 7 километра от най-малкия град в България, с природния феномен Мелнишки пирамиди, който е един от най-посещаваните скални феномени в страната ни, с това, че е изходна точка за популярната хижа „Пирин“, с природата, културата и забележителностите си. Градът е един от Стоте национални туристически обекта в България, като печатът се намира в градския музей, известен с богатата си експозиция, свързана с прочутото мелнишко вино.

Що е то 15-минутен град? И как се живее в него

Сред забележителностите на най-малкия град в България са и паметникът на Яне Сандански – освободителят на Мелник, издигнат през 1972 година и дело на скулптора К. Дерменджиев, Пашовата къща, която е паметник на културата, както и прочутата Мелнишка крепост – средновековна крепост, извисяваща своята гръд на хълм Свети Никола от XI век, също обявена за национален паметник на културата.

Толкова много история, култура и забележителности, събрани на шепа родна земя, едва ли може да видите другаде, малък град, най-малкият град в България, но с голяма душа.

Кратка история на най-малкият град в България

Няма да ви разходим подробно из миналото на този български град, но ще се спрем на няколко значими момента от историята му, а останалото ще ви оставим да разберете, когато го посетите на място.

Градът е съществувал като населено място още през Античността, като селището тук, на мястото на днешния Мелник, е било на тракийското племе меди, а на платото „Св. Никола“ се намирало тракийско светилище, превърнато по-късно в храм. В периода I-IV в. селището на мястото на днешен Мелник е център на императорско имение.

Топ 10 на най-големите градове в България

Естествено градът е носел друго име в онези години. За първи път срещаме най-малкия град в България с името Мелник в писмени извори от XI век, свързани с включването му в границите на Византия, което се случва след Беласишката битка. Произходът на името на града – Мелник се свързва със славяните и старата славянска дума „мел“, която се превежда като креда и бяла глина. Ней-вероятно това име е дадено заради скалите, сред които е разположен градът.

През вековете Мелник има своите различни владетели, пише своята история. Под Османска власт пада след 1395 година, като след първоначалния период на упадък се превръща в добре развито градче, в което процъфтяват винопроизводството, просветната дейност, културата. Градчето е съхранило и своето име – факт, за който съдим от редица османски финансови, данъчни и други документи, в които най-малкият град в България се среща именно като Мелник. Освободен е от османска власт през Балканската война през 1912 година от четата на Яне Сандански.

Най-малкият град в България е град музей от 1968 година.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес