Най-големият резерват на Балканите се намира в най-високата планина на Балканите, в една от най-малките държави. Ако знаете кой е първенецът на Балканския полуостров, няма да ви е трудно да предположите, че една от най-малките балкански държави е домът на този най-голям резерват. И тъй като Рила планина, в който е разположен резерватът, е най-високата не само у нас, но и на Балканския полуостров, то именно България е страната с най-големия резерват на Балканите. А кой е най-големият резерват в България?
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Топ 10 на едни от най-красивите езера в България – всеки трябва да ги види
Какво наричаме резерват?
Резерват е една от съществуващите категории защитени територии в България, определени със Закона за защитените територии. Други категории защитени територии у нас са:
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
- национален парк,
- защитена местност, като страната ни е дом за цели 587 защитени местности към 2023 година,
- природен парк, чиито брой у нас е много по-малък от този на защитените местности и забележителности – 11,
- природна забележителност, чиито брой у нас към средата на предходната година е 352.
Цели 5% от територията на страната ни е с подобен статут и е обявена за някоя от посочените категории защитени територии с цел опазване на красотата, екосистемата, богатството от представители на флората и фауната и/или на защитени видове, представители на растителния или животинския свят. Министерство на земеделието и горите и Министерство на околната среда и водите са ангажираните с управлението, грижата и съблюдаването за спазването на правилата във всички категории защитени територии.
Най-големият резерват в България
С обща площ от 12393.7 хектара и кръстен на планината, части от които обхваща, Централен Рилски резерват е не само най-големият резерват в България от всички 55 резервата у нас, но и най-големият на Балканите. В рамките на този резерват, обявен през 1992 година за защитена територия, попада и първенецът на Балканския полуостров – връх Мусала, както и някои от най-високите върхове в Рила, които са част и от национален парк „Рила“. В резервата попадат и долините на едни от най-големите родни реки, както и едни от най-красивите рилски езера.
Кой е най-големият национален парк в България?
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Централен Рилски резерват – какво знаем за най-големия резерват в България?
- Освен националния парк „Рила“ в най-големия резерват в България Централния рилски резерват попада и биосферен резерват „Маричини езера“, който е част от програмата на ЮНЕСКО „Човек и биосфера“.
- Резерватът е обявен за такъв със заповед 114 от 24.02.1992 г., обнародвана в бр. 20 от 1992 на Държавен вестник, а територията ѝ е променена в края на изминалата 2023 година. Целта на обявяване на резервата за такъв е опазване на обширни горски насаждения, сред които предимно иглолистни гори – бяла мура, смърч, клек, както и на разнообразието от растения като божествена иглика, български омайник, червена боровинка, и на животни – мечка, златка, сърна, вълк, черен кълвач и др. в резервата.
- Ако имате шанса и щастието да посетите резервата, имайте предвид, че с цел опазването му и на видовете, за които е дом, е забранена каквато и да е дейност в границите на резервата с изключение на: походи по маркираните пътеки със стриктно спазване на маркировките и недопускане на отклонения извън тях, посещения с научни цели, охрана, събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел, като това се случва по строго регламентирани правила, така че да не пострада екосистемата в самия резерват.