Знаете ли колко са националните паркове в България?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
На територията на нашата страна има 3 национални парка - “Рила”, “Пирин” и Централен Балкан”. Те са определени чрез закон и са собственост на държавата, като са изцяло от естествен произход. На тях има огромно разнообразие от растителни и животински видове. Общата площ на трите парка е 1503 кв. км.
Знаете ли колко са природните паркове в България?
Природните паркове са 11: Беласица”, “Българка”, ”Витоша”,” Врачански Балкан”, “Златни пясъци”, “Персина”, “Рилски манастир”, “Русенски Лом”, “Сини камъни”, Странджа”, “Шуменско плато”. Те обхващат територии с различна собственост - държавна, общинска, частна.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Кой е най-големият национален парк?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Рила
Национален парк “Рила” се намира в Западна България, в централните части на планината. През 1992 г. е обявен за народен с цел запазване на естествени комплекси от саморегулиращи се екосистеми и присъщото им видово разнообразие, местообитания на редки и застрашени видове и съобщества, характерни и уникални пейзажи, както и обекти на неживата природа, които са със световно значение за науката и културата.
Общата площ на парка е 107 923 ха. През 1999 г. е прекатегоризиран в национален парк с площ от 81 046 ха, защото една част от него е прекатегоризирана в природен парк “Рилски манастир”. Паркът включва безлесните части по билото на планината и част от горските иглолистни комплекси под него в четирите главни дяла на планината: Източен, Среден, Югозападен и Североизточен, които съставляват около 30% от целия планински масив.
Знаете ли какво е старото име на Рила?
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Високи върхове
Средната височина на парка е 1800 м, а средната височина на върховете от основните им била е около 2700 м. В парк “Рила” има над 50 върха с надморска височина над 2000 м, сред които и най-високият връх на Балканите - връх Мусала, 2925 м. Тук могат да се видят и още някои от най-високите върхове на България - Малка Мусала (2902 м), Иречек (2852 м), Дена (2790 м), Студения чал (2784 м), Голям Близнак (2779 м), Малък Близнак (2777 м), Манчо (2771 м) и др.
Води
Днешният алпийски релеф в парка се е формирал след Вюрмското заледяване. Наследство от този период са над 120 ледникови езера, разположени на групи във високопланинските части на речните басейни. Най-дълбоко е Окото (37,5 м), най-голямо е Смрадливото езеро (212 дка), а най-високо разположено е Леденото езеро (2709 м). От Рила водят началото си три от най-дългите и пълноводни реки на Балканския полуостров - Марица, Искър и Места.
Резервати и забележителности
В парка има 4 резервата: “Парангалица”, “Централен Рилски резерват”, “Ибър” и “Скакавица”. Те са защитени територии от първа категория, които са образци от естествени екосистеми, с характерни и забележителни диви растителни и животински видове и местообитанията им.
Многобройни са природните забележителности на територията на парка. Ето някои от тях: водопад Скакавица, водопад Самоковището, Урдини езера и мн. др.
Кой е най-големият град в Рила планина?
Растителност и животински свят
Голяма част от територията на парка е покрита с вековни гори - смърч, бяла мура и др. Тук се намират над 30% от висшите растения в България. Срещат се около 57 вида с ограничено географско разпространение. Около 50% от парка е залесен и тук се срещат и видове висши растения като павловско шапиче, рилски ревен, рилска иглика, янкиев крем и др.Голяма част от растенията в резервата са включени в списъците на различни природозащитни организации от цял свят, което прави парка една от най-важните природозащитни територии на България.
В парк “Рила” се срещат над 170 вида гръбначни животни, сред които 40 вида бозайници - дива коза, вълк, прилепи и др. В парка могат да се видят над 90 вида птици, което е около 30% от всички видове птици в България. Сред тях са лещарка, планински кеклик, хайдушка гарга и др.
Туризъм
На територията на националния парк се намират много курорти за зимен и летен туризъм, както и няколко курорти и курортни градове. В Рила е един от най.популярните рилски курорти - Боровец. През националния парк минават две европейски туристически пътеки - Е4 и Е8. Съществуват голям брой туристически маршрути и пътеки. Тук работят 17 хижи общо с около 1500 легла, както и 4 заслона.